2010. aastast tootmises püsinud Dusteriga pole Dacia küll kunagi kõige silmapaistvamat või ihaldusväärsemat tervikut proovinud pakkuda, kuid oma klientuuri vajaduste ja soovide arvestamisega on Dacia mudelirivis nimetatud väikemaastur aastatega väga menukaks kujunenud. Nüüd pole aga põhjust ka nimetatud eduloo lõppu oodata, sest 2023. aastal tõi Dacia turule Dusteri kolmanda põlvkonna, mis toob mudeli tuttava iseloomu ja olemuse väga kaasaegsesse, kuid jätkuvalt kättesaadavasse vormi. 2024. aasta Eesti Autogala põhikategooria võitja ehk kolmanda põlvkonna Dacia Dusteri alternatiivideks on näiteks Suzuki Jimny, Škoda Kamiq, Toyota Yaris Cross ja vennas Renault Captur.

VÄLIMUS

Välisilme on Dusteril revolutsiooni asemel läbinud maitseka evolutsiooni, kus olenemata elementide ja üldilme märgatavale kaasajastumisele ja uuenemisele, on säilinud äratuntav dusterlikkus, mis kombineerib motiive kompaktsetelt krossoveritelt ja puhast tõugu maasturitelt ning seob neid Dacia disainikeele lähenemistega. Disainikeel on kusjuures Dacial viimasel ajal väga tugevaks arenenud, tänu millele ka uus Duster üllatavalt silmapaistev ja omanäoline. Mõõtudelt asetub Duster Dacia krossoverite rivis 25 sentimeetrit lühema Sandero Stepway ja 22 sentimeetrit pikema Bigsteri vahele ning suurusklassi jagab mudel kõige lähedasemalt SEAT Ateca ja Opel Fronteraga. Kerevärvide valikus pakub Dacia mudelile musta, halli, beeži, pruuni ning kaht erinevat rohelist värvi ja standardis saab mudel valge tooni.

Ninaosas on peaosa säilitanud iluvõre ja esitulede kombinatsioon, mis väga jõuliste kontuuridega kapoti ees loob mudelile kaasaegse ja sihikindla pilgu ning lisab üldilmele ka laiust. Esitulede sisedisainist leiame jätkuvalt äärtel lahknevad kaksikjooned ning iluvõrel suunavad tulede disaini jätkudena valged võrdusmärgid Dacia uue ja omapärase logoni. Põrkeraual loovad maasturlikku iseloomu ja lisavad robustsust suur jõuline õhuava splitteri kohal ning püstised aerodünaamika avad esirataste ees. Tervikuna tervitab Duster vastuliiklejaid aga küllalt nägusa ja sihikindla ninaosaga.

Külgvaade on samuti muutunud omajagu kandilisemaks ja konkreetsemaks, omades nüüd tugevamate nurkadega ja klassikaliste proportsioonidega väikemaasturi siluetti ning konkreetsemaid kerejooni rattakoobaste kohal. Rattakoopad on kusjuures ka ise keskmisest kandilisema kontuuriga ning maasturlikku ilmet toetavad ka mudeli alläärt ümbritsev must plastikala ja veidi snorklit imiteerivad disainpaneelid esiustel. Uhkeimal juhul lisavad stiili ka pronksikarva peeglikatted. Kliirensit on Dusteril vähemalt ligi 21 sentimeetrit ja üleulatustega võimaldab ta ülessõitu kuni 31-kraadisest nurgast, mahasõitu kuni 36-kraadisest nurgast ja kuni 24-kraadise tipu ületamist. Madalaimas varustuses terasveljed ja uhkemal juhul valuveljed saab Duster läbimõõduvahemikus 16 – 18 tolli. Valuveljed on valikus kõik isegi suhteliselt huvitava ja kena disainiga ning demoautol olid all kõige omanäolisema disainiga ja kahetoonilised 18-tollised.

Kõige drastilisema disainiarengu on läbinud aga Dusteri tagaosa, mis oma konkreetsusega näeb eelkäijast omajagu ilusam ja kaasaegsem välja ning jätab Dusterist ka tervikuna palju uhkema ja suurema mulje. Samas pole noolekujuliste tagatulede näol totaalselt lahti lastud aga ka pärandist ning oma väikemaasturliku ilmega näeb kolmas põlvkond siiski igati dusterlik välja. Tagaakna kohal lisab stiili kontuurne tagatiib, luugi peal loob sisukust pronksikarva tähtedest tootja nimi ning põrkeraual lisab visuaalset maasturlikkust robustse disainiga difuusoriala.

INTERJÖÖR

Võrdväärselt tugeva arengu on läbinud ka Dusteri salong, mis omandanud samuti omajagu isikupära ja huvitavat disaini. Kontuursed disainpaneelid armatuuril ja ustel, esitulede sisedisaini imiteerivad ventilaatorid ja lai valik kasutajasõbralikke ning heas mõttes robustselt lahendatud funktsioone. Materjalide osas esineb salongis ootuspäraselt kõige rohkem krabisevat plastikut, kuid olles siiski mõnusalt tihe ja konkreetne, on ehituskvaliteet ja materjalide valik suhteliselt head. Plastiku kasutust korvab ka mitmekülgne disain, mis tõesti stiilipuhas ja detailideni läbimõeldud.

Visuaalselt pigem lihtsa ilme ja suuresti mikrokiudkattega istmeid oleks palju nimetada korvikateks, kuid oma keskmisest pehmemate polstrite ja kergelt välja ulatuvate küljetugedega pakuvad need tegelikult üllatavalt toekat ja mugavat asendit. Tõsi, pikematel sõitudel või pikemate juhtide jaoks võib asend kujuneda pika peale väsitavaks, kuid tervikuna pakub piisavalt lai reguleerimise ulatus meelepärast asendit pea igale kasvule. Mugavusfunktsioonidest on Dusteri esiistmetele saadaval vaid soojendus. Tagareas on istmed märgatavalt pehmemad ja asend tervikuna, suuresti oma keskmisest lebavama seljatoe ja madala põranda koostööl, üllatavalt mugav.

Füüsilise ruumiga on Dusteris nõnda, et pikiteljel ulatuvad küll kahe kahemeetrise korral tagumise põlved vastu esiistet, kuid kuna esiistmed on läbivalt pehmed, ei jää tagumise jalad isegi kuigi valusalt või häirivalt lukku, mille tulemusel saab Duster vajadusel isegi nelja kahemeetrisega hakkama. Tõsi, mugavalt mahuvad Dusteri kabiini neli keskmist kasvu täiskasvanut, kuid ka pearuumi on tagareas kahemeetristel ülegi. Atmosfäär on salongis suhteliselt lihtne ja kompaktne ning sobib kokku Dusteri maastikusuutliku iseloomuga. Esemete hoiustamiseks on esireas pikad uksetaskud, ruumikas kindalaegas, riiul multimeedia ekraani all, telefoni juhtmevaba laadijaga süvis keskkonsooli eesotsas, kaks topsihoidjat ja väike laegas keskkonsoolis ning sügav, ent väikese ristlõikega käetoealune laegas. Nutikatest funktsioonidest on rooli ja multimeedia vahele võimalik paigutada telefonihoidja ning keskkonsooli tagumisele ja paremale küljele, kus väikesed kiirkinnitused, ka väike tops. Kiirkinnituste külge pole kuigi keeruline kusjuures ka ise vidinaid juurde leiutada. Tagumine rida saab väikesed uksetaskud ja pesa keskkonsooli tagaküljel.

Pagasiruumi on uuel Dusteril kuni 478 liitrit, mis langeb hübriidse mudeli puhul 430 liitrile ning mida on ligi 30 liitrit rohkem rohkem kui eelkäijal. Ruum on tervikuna aga universaalse kuju ja avara ligipääsuga, olenevalt varustusest on mudelile saadaval ka reguleeritava kõrgusega pagasiruumi põrand ja pagasit aitavad organiseerida vaid kaks konksu. Hübriidmudeli puhul tuleb pagasi peale- ja mahalaadimiseks ületada umbes 15-sentimeetrine künnis ja pikemate esemete vedamiseks klapivad teise rea seljatoed kokku 60/40 suhtes.

Multimeediat Duster standardvarustuses jätkuvalt ei saa, kuid uhkema varustuse korral kuvab viimase pilti armatuuril, kenasti reisijate käeulatuses ja nähtavuses, 10-tolline puuteekraan. Riistvaraliselt on süsteem terava ekraaniga ning ka suhteliselt sujuva ja piisavalt kiire opereerimisega. Viimane kehtib aga senikaua, kui avada sisseehitatud navigatsioon. Tarkvaraliselt on süsteemis säilinud eelkäija kasutajasõbralikkus ja lihtsus, tänu millele on suurte ikoonidega menüüdest kõik seaded ja funktsioonid lihtsasti leitavad ja üheselt mõistetavad. Tõsi, funktsioone sel süsteemil küll palju pole, kuid märkimist väärib Apple Carplay ja Android Auto olemasolu. Visuaalselt on Dacia lahendus samuti arenenud kaasaegsemaks ja stiilipuhtamaks ning koduekraani on võimalik maitse järgi ka veidi konfigureerida. Kliimaseadete lahendus on Dusterile laenatud Renault arhiividest ning koosneb ühest füüsiliste nuppude paneelist multimeedia ekraani all, mis tänu nuppude reljeefsusele, valgustusele, loogilisele asetusele ja tõmmatavusele ning lükatavusele võimaldab läbivalt väga kasutajasõbralikku kasutamist. Kuue kõlariga helisüsteem loomulikult kuigi märkimisväärset helikogemust ei paku, kuid esitab palasid siiski ka küllalt valju helitugevuse korral piisavalt puhtalt ja kvaliteetselt.

Sõidu ja sõiduki andmeid kuvavad standardis jätkuvalt analoogkellad, kuid vähegi uhkemal juhul saab Duster 7-tollise ekraaniga ja riistvaraliselt pädeva täisdigitaalse näidikutabloo, mis kenasti läbi rooli ava nähtav ning tänu süvistatud asetusele ka välise valguse eest kaitstud. Tarkvaraliselt on süsteemil kokku kolm põhivaadet ning ekraani parempoolsele kolmandikule on võimalik eraldi valida seitsme valiku seast meelepärane infoala. Visuaalselt on aga näidud ja andmed läbivalt lihtsasti leitavad ja üheselt mõistetavad, mille tulemusel tegemist väga õnnestunud lahendusega.

Rooli kohale saab Duster kergelt kandilise, kuid meeldivalt õhukese rooliratta ja proportsionaalselt paraja läbimõõduga kolmekodaralise, mis püsib kunstnahast kattega kindlalt käte vahel ning võimaldab oma ergonoomilise disainiga erinevaid käsitsusviise. Multifunktsionaalseks muudavad rooli sarnaselt eelkäija lahendusele füüsilised nupud äärmistel kodaratel, mida tänu loogilisele asendiplaanile ja kergetele reljeefsustele lihtne kasutada ka pilku teelt tõmbamata. Vasakpoolsed seadistavad juhiabilisi, parempoolsed juhivad näidikutablood ning multimeedia seadistamine käib jätkuvalt roolisamba paremal küljel asuva lisakangi kaudu. Roolile on saadaval ka elektriline soojendus.

SÕITMINE

Sõidutehnika poolest on Dusteri valik põlvkonnavahetusega küll kahe mootori võrra vähenenud ning ühtegi diiselmootorit enam mudeli nimekirjast ei leia, kuid olenemata sellest on mudel saadaval tervelt kolme erineva ajami, 6-käigulise manuaal- või 4-käigulise automaatkasti ning esi- või nelikveoga, pakkudes võimalusi laiale valikule eelistustele. Dusteri tühimass jääb vahemikku 1,2 kuni 1,4 tonni.

Nimistu saab alguse gaasiseadmega varustatud kolmesilindrilisest ja üheliitrisest bensiinimootorist, mis arendab kuni 74 kilovatti ja 170 njuutonmeetrit. Nimekirja kõige lahjem valik on saadaval vaid esiveolisena ja manuaalkastiga ning kiirendab sajani 13,2 sekundiga. Suurimaks kiiruseks saavutab mudel 168 km/h ning kütust ja LPG-gaasi kulutab baasmudel keskmiselt vastavalt 6,5 ja 7,9 l/100km.

Võimsuse poolest on keskmiseks valikuks 1,2-liitrine vaid bensiini tarbiv kolmesilindriline, mis arendab kuni 96 kilovatti ja 230 njuutonmeetrit ning on saadaval vaid manuaalkasti, kuid nüüd nii esi- kui nelikveolisena. Nelikveolisena kiirendab Duster nimetatud mootoriga sajani 11 sekundiga ning saavutab suurimaks kiiruseks 180 km/h, tarbides keskmiselt 6 l/100km.

Valiku lõpetab ainus uus lahendus, mille puhul seotakse kapoti all 1,6-liitrise neljasilindrilise ja elektrimootori jõud, mis arendavad koostöös kuni 103 kilovatti ja 148 njuutonmeetrit. Täishübriidne Duster on saadaval vaid esiveolisena ja 4-käigulise automaadiga, kiirendab sajani 10,1 sekundiga ning saavutab tippkiiruseks 160 km/h. Elektrienergiat hoiustab viimane 1,2-kilovatt-tunnises akus ning keskmiseks kütusekuluks lubatakse 4,9 l/100km.

Demoauto puhul oli seekord meie testida hübriidne Duster, mille 1,6-liitrise arendatud 103 kilovatti jõudsid läbi 4-käigulise automaatkasti vaid esiratasteni. Nagu arvata võib, siis midagi emotsioonikat, sportlikku või erilist temalt jõudluse osas oodata ei tasu, kuid Dusteri suuruse ja massiga saab nimetatud ajamikombinatsioon väga edukalt ilma kordagi jõuetut ilmet jätmata hakkama ning kiirused kasvavad sujuvalt maanteekiirusteni välja. Olenemata sellest, et nimiosa jõudlusest arendab hübriidi puhul sisepõlemismootor, tagab täishübriidsena Dusteri elektrimootor järsematel pedaalimistel igati adekvaatse krapsakuse, opereerides läbivalt suhteliselt märkamatult ning “täiselektriliselt” suudab masin liikuda ka maanteekiirustel. Energia tagasikogumise osas on Dusteril vaid B (braking) käik, kuid tervikuna haldab ta oma aku laetuse taset väga optimaalselt ning soovi korral saab lasta masinal ka aku laetuse taset säilitada. Veoskeemi osas hübriidne Duster maastikusuutlikkuse vaatenurgast oma esiveoga loomulikult nelikveo vastu ei saa, kuid igapäevase tarbimise juures suudab ta ka esiveoliselt oma jõu sujuvalt ja stabiilselt edasi liikumisse kanda. Pikkade käikudega 4-käiguline automaatkast opereerib samuti igapäevaselt keskpärase kiirusega ja sujuvalt ning vaid ligikaudu 115 km/h kiiruse juures esineb üks keskmisest pikem vahetus. Harjumist võib vajada ka piduri tunnetus.

Vedrustus on Dusteril üllatavalt konkreetne ning keskmisest jäigem, tänu millele on teel toimuvat pidevalt suhteliselt hästi tunda, kuid mille tõttu võivad teeotsad keskmisest kehvematel ja kiirematel radadel pikapeale väsitavaks kujuneda. Kerekaldumiste osas ei saa küll ka teel tahtlikult lainetades öelda, et Duster häirivalt ujuv oleks, kui kõrguse ja kompaktsuse koostööl esineb kaldumisi siiski arvestataval, ent ettearvataval määral. Igapäevase asulasisese tarbimise juures liigub hübriidne Duster aga igati mõnusalt. Roolisüsteem on pigem kerge ja veidi uimane ning pehme, kuid taas tavaliseks tabimiseks piisavalt mugav.

Nähtavus on Dusteri salongist külgedele ja pikiteljel väga hea, ent pimenurkade suunal suhteliselt piiratud ja gabariiditunnetuse osas tundub juhikohalt mudel peamiselt suure ja reljeefse kapoti mõjul oodatust suurem, kuid tänu parkimisanduritele, keskmisest kehvema kvaliteediga, kuid siiski märkimisväärselt 360-kraadisele kaamerasüsteemile, heale füüsilisele manööverdatavusele ning pimenurgaanduritele on ta siiski ka kitsastes oludes suhteliselt lihtsasti käsitsetav. Müra osas jõuab salongi maanteekiirustel küll veidi tuulemüra ning arvestataval määral rehvimüra, kuid tervikuna pole akustiline seis salongis üldse halb.

Juhiabiliste osas on Dusterile saadaval püsikiirusehoidja kiiruspiirikuga, suhteliselt nõrgad, ent automaatsed kaugtuled, sõidurea abiline, mis annab joonele lähenedes kergelt vaid märku ning tee tsentris end aktiivselt ei hoia, juhi väsimuse jälgimine, liiklusmärkide tuvastamine, automaatne hädapidurdamine ja parkimisandurid koos 360-kraadise kaamerasüsteemiga.

Kellele?

Tervikuna jätkab uus mudel Dusteri pärandit ja eelkäijate poolt aegamisi aina paremaks lihvitud olemust, mille tulemusel konkureerib kolmas generatsioon oma suurusklassi alternatiividega nagu võrdväärsetega. Tõsi, mugavusfunktsioonide ja meelelahutusliku poole pealt võivad konkurendid veel veidi eelisseisus olla, kuid oma kasutajasõbralikkuse, maastikuvõimekuse, ruumikuse ja disainiga, on uue Duster puhul tegemist väga tervikliku ja vinge kompaktmaasturiga, mis pakub reaalsuses kõike, mida ühelt keskmisest maastikuvõimekamalt liikurilt tahta.

Tervikuna jätkab uus mudel Dusteri pärandit ja eelkäijate poolt aegamisi aina paremaks lihvitud olemust, mille tulemusel konkureerib kolmas generatsioon oma suurusklassi alternatiividega nagu võrdväärsetega. Tõsi, mugavusfunktsioonide ja meelelahutusliku poole pealt võivad konkurendid veel veidi eelisseisus olla, kuid oma kasutajasõbralikkuse, maastikuvõimekuse, ruumikuse ja disainiga, on uue Duster puhul tegemist väga tervikliku ja vinge kompaktmaasturiga, mis pakub reaalsuses kõike, mida ühelt keskmisest maastikuvõimekamalt liikurilt tahta.

Auto andmed

Hind alates: 17 990

Testitud mudeli info:
∼27 000 €
Bensiin
1.6 l I4
103 kW
4.9 l/100km
Esivedu
4-käiguline automaat
Max 160 km/h
0 – 100 km/h: 10.1 sec

TÄNAME PROOVISÕIDU EEST

TÄNAME PROOVISÕIDU EEST