BMW X-seeria neljanda esindajana, jõudis X1 esmakordselt maailma pilkude ette juba 2009. aastal. Toona oli tegemist seeria väikseima maasturiga, kuid selle tiitli kaotas mudel 2017. aastal X2-le. 13 aastaga jõudis mudel läbida kaks edukat generatsiooni ning 2022. aastal tutvustas BMW värskeimat ning rohkelt uuenenud kolmandat väljalaset. X1-e alternatiivideks on näiteks Kia Sportage, Renault Austral, Peugeot 3008, Audi Q3, Mercedes-Benz GLA ja Volvo XC40.
Värskeima X1-e generatsiooni vahetusega pole BMW küll mudeli disaini nii drastiliselt või erimeelsusi tekitavalt muutnud kui mõne teise mudeli puhul, kuid sellest olenemata on X1-e ilme siiski märgatavalt kaasaegsemaks ja julgemaks kujunenud. Üldine kerekuju on muutunud kergelt tahutumaks ja kandilisemaks, mis on masina iseloomu muutnud enesekindlamaks. Nagu tänapäeval trendiks kujunenud, on X1 generatsiooni vahetusega ka kasvanud, olles oma eelkäiast viis sentimeetrit pikem ning ligi kolm sentimeetrit laiem ja kõrgem. Jätkuvalt jääb mudel brändisiseselt aga X2-e ja X3-e vahele, olles gabariitide poolest konkurentide seast sarnaseim Hyundai Tucsoniga. Standardis saab X1 musta kerevärvi, kuid lisades pakub BMW mudelile veel mitmeid mustvalgeid varjundeid ning sinist, rohelist ja oranži värvkatet, millest viimane meie arust kõige atraktiivsem.
Mudeli ninaosa on propotsionaalselt muutunud veidi laiemaks ja tasapinnalisemaks, kuid rõhutatud kerejoontega ja reljeefse kapotiga on säilinud ka teravus ning kergelt kuri pilk. BMW ikoonilised iluvõred on muudetud kergelt kandilisemaks, kuid on jätkuvalt täidetud vertikaalsete hõbedaste ribidega, ning esitulede sisedisain on justkui keeratud tagurpidi, kus päevatuled on uuel X1-l avatud hoopis allapoole. Esituled on tehtud ka veidi väiksemaks, kuid valgustavad teed siiski väga hästi. Stange disain on muudetud veidi ühepalgelisemaks, kuid jätkuvalt toetavad aerodünaamikat ja mootori jahutamist kolm funktsionaalset õhuava, millest üks stange tsentris ja kaks püstistena äärtel.
Küljele liikudes avaldub mudeli stiilne ja klassikaline maasturikere, milles jätkub uue X1-e kandiline lähenemine. Siluett saab alguse praktiliselt tasapinnalisest ninaosast ning kulgeb siis sirgete lõikudena kergelt langeva katuseni, mis ulatub tiivana kergelt tagaakna kohale. Tagakülg on sarnaselt esimesele võrdlemisi kandilise ja jõulise profiiliga. Mudeli küljel leiame paar tugevamat kerejoont ning omapärased tasapinnalised rattakoopa ääred. Stiili lisavad ustesse integreeritud ukselingid, kahevärviline küljelaiendi ning jõulise külgvaatega põrkerauad.
Velgede poolest pakub BMW X1-le kümne erineva disainiga valuvelgesid, mis jäävad läbimõõdult vahemikku 17 – 20 tolli. Väiksemad valikud on enamjaolt halli värvkattega ning üsna robustse disainiga. Uhkemad ja suuremad seovad aga erinevaid värvikombinatsioone ning on välimuslikult õhulisemad ja omapärasemad. Standardis saab X1 17-tollised, kuid meie soovitame parema visuaali jaoks suuruse osas vähemalt 18-tolliseid, nagu ka demosõidukil olid. Disaini osas kehtib loogika, et mida suurem ja kallim, seda ilusam.
Kõige rohkem on generatsiooni vahetusega uuenenud aga X1-e tagaosa, mis on nüüd palju sportlikum, mitmekülgsem ja jõulisem. Rõhutatud kerejooned ja reljeefne tagatiib akna kohal loovad koostöös tahutud ilme, mis annab mudelile enesekindla ja uhke ilme. Elementide osas tõmbavad kõige rohkem tähelepanu stiilipuhtad, modernsed ja kitsad tagatuled, mis toetavad teravatena astet numbrimärgi ja BMW logo vahel. Stangelt leiame ühe suure hulknurkse disainpaneeli, mille alläärel ka difuusori imitatsioon. Väljalase on peidetud põrkeraua taha. Kokkuvõttes on BMW-l uue X1-e disain suurepäraselt õnnestunud, mille tulemusel on värske mudel meie arust üks oma klassi atraktiivseim.
Sarnaselt värskele välisilmele, on X1 uuenenud ja kaasajastunud ka salongi poolel, kuhu on jõudnud BMW värskeim disain koos uute tehnoloogiliste lahendustega. Interjöör näeb kaunis välja ning on tänu detailideni läbimõeldud lahendustele igati kasutajasõbralik, mille tulemusel on tervikuna tegemist ühe kõige parema salongiga omas klassis. Kasutatud materjalid on mugavad ja preemiumlikud ning ehituskvaliteet läbivalt väga hea.
Standardvarustuses saab X1 tekstiilkattega istmed, kuid uhkematele varustustele on saadaval ka nahkkattega istmed. Demosõidukil olid valikulise M sportpaketi tõttu pruuni nahaga kaetud sportistmed, mis kujult üpris suured ja kergelt korvikad. Tegemist on väga mugavate ja kvaliteetsete istmetega, mis hoiavad oma jäikade tugede ja pehmete pindadega väga edukalt reisijaid oma kohal. Üldine asend on maasturlikult küll pigem püstine, kuid rohke reguleerimise ruum võimaldab igaühel leida toetava asendi, mis ei väsita ka pikematel sõitudel. Esimestele istmetele on saadaval elektriline reguleerimine, mälufunktsioon ja soojendus. Tagumises reas on iste veidi lühema istmepõhjaga, kuid parima asendi leidmiseks pikiteljel liigutatav ja reguleeritava seljatoega.
Ruumikuse osas X1 küll ei üllata, kuid saab sarnaselt oma klassi mudelitele siiski nelja keskmist kasvu täiskasvanuga kenasti hakkama. Pearuumi osas mahuks igale istekohale vabalt ka kahemeetrine, kuid just jalaruumi osas mahuvad üksteise taha mugavalt kaks keskmist kasvu reisijat. Laiuse osas on samuti ruumi pigem vaid kahele täiskasvanule. Mudeli salong on tänu suurtele akendele ja välise valguse ligipääsule avara hõnguga ning kvaliteet, disain ja materjalid loovad hubase ja preemiumlikku atmosfääri. Soovi korral on X1-le saadaval ka luugiga panoraamkatus ning pimedal ajal loob meeleolu tagasihoidlik miljöövalgustus. Esemete jaoks on X1-e salongis väike kindalaegas, madal tasku käetoe all, avatud ruum keskkonsooli kohal koos topsihoidjatega, püstine juhtmevaba laadimisega pind konsooli eesotsas koos telefoni lukustava elemendiga ja pigem väikesed uksetaskud. Tagumine rida saab topsihoidjatega käetoe.
Pagasiruumi on X1-l maksimaalselt 540 liitrit, mida on näiteks 10 liitrit rohkem kui Audi Q3-l ja 40 liitrit vähem kui Kia Sportage’il, olles seega igati konkurentsivõimeline oma klassis. Pistikhübriidsel mudelil langeb mahutavus 500 liitri peale, mida on siiski igapäevaseks tegutsemiseks omajagu. Pagasiruum ise on praktilise ja universaalse kujuga ning suur pagasiluuk, mis saadaval ka elektrilisena, loob ruumile avara ligipääsu. Pagasi lihtsaks peale- ja mahalaadimiseks on põrand laadimiskünnisega pea tasapinnaline ning pagasi organiseerimiseks on pagasiruumi äärtel mõned taskud ja veidi kasutud konksud.
Ekraanide jaoks paikneb armatuuri kohal piklik ja veidi kumer paneel, mille paremal poolel asub armatuuri tsentri kohal 10.7-tolline puutetundlik multimeedia ekraan, mis kenasti reisijate nähtavuses, kuid veidi liiga täpselt esimese istmerea käeulatuses, mistõttu peavad olenevalt kasvust mõned reisijad multimeedia kasutamiseks kätt omajagu sirutama. Riistvaraliselt jookseb süsteem peaaegu veatult ja sujuvalt ning ekraan on meeldivalt kõrge resolutsiooniga. Tarkvaraliselt on süsteem loogilise ülesehitusega ning menüüde vahel liikumine ja soovitud sätete leidmine ei tekita üleliia segadust. Avavaade toetab vahetavate elementide näol ka isikupärastamist, mis võimaldab igal juhil just endale vajalikud menüüd ja sätted lihtsasti leitavaks ja kasutatavaks muuta. Visuaalselt on tarkvara stiilipuhas, minimalistlik ja arusaadav ning võimaldab teemade vahetamisega ka värvipaletti muuta. Viimane mõjutab ka näidikutabloo värvilahendust. Helisüsteemi osas pole standardne lahendus elamuslikult küll midagi erilist, kuid palade esitamine on olenemata helitugevusest ja loo žanrist puhas ja parajalt dünaamiline. Soovi korral pakub BMW mudelile lisavarustuses ka 360-vatise väljundvõimsusega Harman/Kardon helisüsteemi.
Peale kahe füüsilise kiirteenuppu keskmise ventilaatori paremal äärel, on ülejäänud kliimasätted integreeritud täielikult multimeediasse. Õhutemperatuuri reguleerimise nuppe kuvatakse pidevalt ekraani alläärel ning ülejäänud sätete jaoks on eraldiseisev kliimamenüü. Tervikuna pole küll lahendus kõige kasutajasõbralikum, kuid peale mõningat harjumist saavad soovitud käsklused siiski ilma suurema vaevata süsteemile edastatud.
Sõidu andmete ja teabe kuvamiseks asub ekraanide paneeli vasakul poolel veidi kitsama kuvasuhtega 10.25-tollise ekraaniga täisdigitaalne näidikutabloo, mis on läbi rooli ava kenasti juhile nähtav ning ei põhjusta ka üleliia välise valguse ebameeldivat peegeldumist. Riistvaraliselt on kuva pilt terav ja süsteem opereerib sujuvalt. Tarkvara poolel on võimalik valida kolme põhivaate ja seitsme erineva infotüübi vahel, mille tulemusel on igal juhil võimalik just omale meelepärase inforohkuse ja visuaaliga kuva kokku kombineerida. Visuaalselt on süsteem väga stiilne ja kaasaegne ning üldine puhtus tagab lihtsa kasutamise ja soovitud näitaja muretu leidmise. Tegemist on BMW kõige uuema ja värskema lahendusega, mille sarnast saime kogeda ka lipulaevmudel iX-s. X1-le on saadaval ka stiilsete visuaalidega informatiivne esiklaasinäidik.
Valikulise M sportpaketi tõttu oli demosõidukis juhi koha ees keskpärase läbimõõduga kolmekodaraline M sportrool, mis on BMW-dele omaselt võrdlemisi jämedate kodaratega ja koguka roolirattaga. Viimase tõttu võib väikeste kätega juhtidel olla kohati raske rooli mugavalt ja enesekindlalt käte vahel hoida, kuid keskmisest suuremate käte korral on rooli tänu ergonoomilisele kujule väga mugav ja kindel käsitseda. Sportrool näeb visuaalselt väga sportlik ja lahe välja ning on meeldivatest materjalidest väga korralikult kokku pandud. Multifunktsionaalsust lisavad kodaratele paigutatud füüsilised nupud ja lülitid, mida on tänu hõredale ja reljeefsele paigutusele ka sõidu ajal igati mugav kasutada. Vasakpoolsed nupud on püsikiirusehoidja seadistamiseks ning parempoolsed juhivad multimeediat ja näidikutablood. Sportlikku iseloomu on proovitud lisada kodarate taha paigutatud õhukeste plastikust käigulabadega, mis jätavad aga painduvatena üpris odava mulje ning võiksid sellisel näol ka olemata olla. Roolile on saadaval ka roolisoojendus.
Kolmanda generatsiooni U11 BMW X1-le pakutakse kuut erinevat jõuallika lahendust, mille hulgas vaid bensiini või diislit tarbivaid ning ka pistikhübriidselt elektrit integreerivaid valikuid. Ühegi mootori raames erinevaid veoskeeme valikus pole, kuid olenevalt jõuallikast on valikus esi- ja nelikvedu. Käigukasti osas saavad kõik lahendused aga 7-käigulise Steptronic automaatkasti. X1 on lähiajal saamas ka täiselektrilise vennase iX1.
Bensiinimootoriga X1-te soovides on valikuteks X1 sDrive18i ning sDrive20i, mis saavad mõlemad kapoti alla 1.5-liitrise turbotatud kolmesilindrilise. sDrive18i puhul arendab ajam 100 ning sDrive20i puhl 115 kilovatti. Mõlemad valikud on küll esiveolised, kuid võimsuse erinevuse tõttu on kiirendused sajani vastavalt 9.2 ning 9.0 sekundit ja tippkiirused vastavalt 208 ning 216 km/h. sDrive20i-le lubab tootja isegi veidi madalamat kütusekulu, kuid orienteeruvalt kulutavad mõlemad umbes 6 – 7 l/100km.
Ka diiselmootoriga valikuid on vaid kaks, mis kannavad ka bensiini omadega sarnaseid tähiseid – sDrive18d ning xDrive20d. Peamiseks jõuallikaks on mõlemal mudelil kaheliitrine neljasilindriline, mis arendab 110 kilovatti, kuid sDrive20d-d abistab ka väike elektrimootor, mille tulemusel arendab mudel kombineeritult 120 kilovatti. Nõrgem valik on saadaval vaid esiveolisena, kuid xDrive20d saab standardis nelikveo, mille tulemusel kiirendavad masinad sajani vastavalt 9.9 ja 8.6 sekundiga. Tippkiirus on mõlemal valikul 210 km/h ning keskmiseks kütusekuluks lubab tootja 4.8 – 5.6 l/100km.
Kõige kaasaegsemateks lahendusteks on pistikhübriidsed X1-d ehk xDrive25e ja xDrive30e, mis seovad kapoti all 1.5-liitrised kolmesilindrilised bensiinimootorid erinevate elektriajamitega. Elektrienergiat hoiustatakse 14.2-kilovatt-tunnises akus. xDrive25e arendab kombineeritult 180 kilovatti ning xDrive30e lausa 240 kilovatti. Nagu mudelitähised ka vihjavad, on mõlemad pistikhübriidsed X1-d nelikveolised, tänu millele kiirendavad variandid sajani vastavalt 6.8 ja 5.6 sekundiga. Tippkiirused on piiratud aga vastavalt 190 ja 205 km/h peale. xDrive25e tarbib keskmiselt 0.7 l/100km ja 17.1 kWh/100km ning xDrive30e 0.7 l/100km ja 18 kWh/100km.
BMW Inchcape’i sõidukipargist saime meie testida X1-e kõige lahjemat varianti ehk 1.5-liitrise bensiinimootoriga esiveolist X1-te, mis arendab täpselt 100 kilovatti. Elamustpakkuvaks või sportlikuks seda valikut loomulikult nimetada ei saa, kuid ühe linnateedele mõeldud väikemaasturi jaoks piisab sellest usinast kolmesilindrilisest küll. Mootori tõmme on ühtlane ja sujuv ning suudab kuni kahetonnise X1-e piisavalt kiiresti ja meeldivalt lubatud piirkiirusteni vedada. Viimane kehtib ka nullist kiirendades, mil esivedu koos elektrooniliste abilistega rataste haakumise tagab ning masina üldiselt stabiilselt ja turvaliselt trajektooril hoiab. X1-e käigukast on pigem rahuliku iseloomuga, opereerides tavasõidul sujuvalt ja märkamatult ning reageerides ootamatutele pedaalimistele viivitustega. Kui aga soov vähe elavamat sõitu harrastada ning masin sportrežiimi lülitada või käiguvahetamine labadega üle võtta, muutub kast omajagu krapsakamaks ja elavamaks, mille tulemusel esineb vahepeal ka käikude nii-öelda raiumist. M Sport varustustega masinatel on võimalik vasakpoolset käigulaba peal hoides aktiveerida ka Boost režiim, mis asetab sõiduki omadused lühikeseks ajaks maksimaalselt sportliku peale. Üllataval kombel lisab sõidule emotsiooni ka selle kolmesilindrilise salongi kostuv põrin, mida kõlaritest ei võimendata. Muu müratase on salongis aga meeldivalt madal.
X1-e konkreetne vedrustus on pigem küll jäigemapoolsem, võimaldades seega auto käitumisest ja tee seisukorrast hästi aru saada, kuid mitte liiga jäik, et konarlikel linnatänavatel sõit üleliia põrutav ja sõitjaid väsitav oleks. Kerekaldumisi on pigem vähe ning auto püsib kontrollitavalt ja ettearvatavalt trajektooril. Roolimine on aga kergemapoolsem ning jättis sellest tulenevalt meie libedal ajal testimisel, võrreldes ülejäänud kvaliteediga, ka kergelt ebatäpse mulje. Nähtavus on salongist igal suunal väga hea ning gabariidid on juhi kohalt lihtsasti tajutavad. Manööverdustel on kasu ka parkimisanduritest ning kvaliteetsest tahavaatekaamerast, mille ainsaks miinuseks kergelt määrduv asukoht. Uhkema varustuse korral saab X1 ka iseparkimise koos funktsiooniga, mis võimaldab pärast keerulistesse kohtadesse manööverdamist aktiveerida teekonna taasesitamise, mille järel sõidab auto tuldud teedpidi ise välja tagasi. Veidral kombel polnud testsõidukil ka adaptiivset püsikiirusehoidjat, aga isegi kui see funktsioon lisavarustusest tellida, saab esimese autoga hoitavat distantsi reguleerida vaid läbi multimeedia.
X1-e juhiabiliste hulgas on automaatne hädapidurdamine, adaptiivne püsikiirusehoidja, sõidurea hoidmine, liiklusmärkide ja kiiruspiirangute jälgimine, automaatsed kaugtuled, parkimisandurid ning 360-kraadise kaamerasüsteemiga iseparkimine. Kaamerasüsteem funktsioneerib paralleelselt ka pardakaamerana, salvestades avarii korral toimunu igal küljel.
X1-ga käib küll käsikäes võrdlemisi suur hinnasilt, kuid samaaegselt on tegemist ühe kõige parema ja mitmekülgsema masinaga oma klassis. Tegemist on justkui väikeste linnamaasturite lipulaevaga, mis kombineerib uhkete ja suurte linnamaasturite funktsioonide rohkuse ja mugavuse kompaktse ja kasutajasõbralikuma kerega. Mudel seob väga atraktiivse disaini arvestatava praktilisuse, kvaliteedi ja mugavusega, pakkudes ka erinevaid ajami konfiguratsioone, et sobida vastavalt vajadusele erinevatesse olukordadesse.
X1-ga käib küll käsikäes võrdlemisi suur hinnasilt, kuid samaaegselt on tegemist ühe kõige parema ja mitmekülgsema masinaga oma klassis. Tegemist on justkui väikeste linnamaasturite lipulaevaga, mis kombineerib uhkete ja suurte linnamaasturite funktsioonide rohkuse ja mugavuse kompaktse ja kasutajasõbralikuma kerega. Mudel seob väga atraktiivse disaini arvestatava praktilisuse, kvaliteedi ja mugavusega, pakkudes ka erinevaid ajami konfiguratsioone, et sobida vastavalt vajadusele erinevatesse olukordadesse.
Hind alates: 46 000 €
Testitud mudeli info:
57 590 €
Bensiin
1.5 l I3
100 kW
6.5 l/100km
Esivedu
7-käiguline automaat
Max 208 km/h
0 – 100 km/h: 9.2 sec