Tähist “C5” on Citroen kasutanud juba 2001. aastast, mil tutvustati XM-i järeltulijana uut ja suurt pereautot C5. 2021. aastal jõudis mudel oma kolmanda generatsioonini, mille käigus sai brändi lipulaevmudel ka uue krossoverlikkusele viitava nime “C5 X”. Citroen C5 X-i alternatiivideks on näiteks Škoda Superb Combi, Mazda 6, Renault Talisman, Volkswagen Arteon Shooting Brake ning grupikaaslane Peugeot 508 SW.

VÄLIMUS

Citroen’idele on aastakümnete jooksul omaseks kujunenud voolujooneline disain ning sama lähenemist on märgata ka C5 X-i välimuses, mis oma voolavuste ja kumerustega ilma suurema vaevata õhust läbi ujub. Küll aga on C5 X üpris uudse ja omapärase kerekujuga, kombineerides limusiinilikkust, linnamaasturlikkust ja kupeelikkust, just nagu hiljuti turule jõudnud Peugeot 408-gi. Üldiselt võiks öelda, et vastav kerekujude sümbioos on Citroen’il õnnestunud, sest C5 X näeb brändile omaste disainelementidega üpris kena välja. Mõõtude poolest on C5 X-i puhul tegemist kõige suurema Citroeni sõiduautoga, mis olles suurem versioon C4 X-st, jagab suurusklassi enim näiteks Volvo V60 Cross Country ja Mazda 6-ga. Ilma lisatasuta on C5 X-le standardis kerevärvina saadaval paar mustvalget varjundit ja sinine toon ning lisavarustusest saab soovi korral valida ka veidi säravama Blanc Nacré valge metallikvärvi.

C5 X-i ninaosas loovad mudelile peamise ilme omapärased päevatuled, mis kummalgi äärel koonduvatena loovad nooltena mudelile terava ning sihikindla pilgu. Päevatulede kontuuri pikendavad üle ninaosa ulatuvad kroomliistud, mille tsentrisse kahe tõusva nurga näol ka Citroen’i logo integreeritud. Alumise kroomliistu otsadest leiame ka võrdlemisi hea valgustavusega ja lihtsa sisedisainiga peamised esituled, mis lisavad visuaalselt üldilmele sügavust. Stangel on musta splitteri kohale loodud noolekujuliste ribidega piklik õhuava ning numbrimärgi kohalt leiame veel ühe pikliku ja kumerate äärtega õhuava. Kerejoonte osas esineb ninaosal ja kapotil ümaramaid ja teravamaid disainjooni ning kokkuvõttes on C5 X-il võrdlemisi nägus ja väga omapärane ning äratuntav esiosa.

Küljelt paistab kõige paremini välja C5 X-i sedaanilikkust, linnamaasturlikkust ja kupeelikkust kombineeriv kerekuju, kus mängivad rolli võrdlemisi pikad üleulatused nina- ja tagaosas, kõrgust võimendav pea 20-sentimeetrine kliirens koos maastikusõidukitele omase musta plastikribaga mudeli alläärel, kupeelikult langev katus koos kahe tiivaga tagaosas ning katust näiliselt kerest eraldav klaasiga kaetud ala akende kõrgusel. Siluett saab alguse kergelt kandilisest ninaosast, kulgedes seejärel üle pika ja voolujoonelise kapoti ja katuse tagaaknani, mida piiravad ülemiselt ja alumiselt äärelt kaks tiiba. Tagaosa on profiilis üpris kumer. Mudeli külgmised paneelid on pigem tagasihoidliku disainiga, kuid jõulisust lisavad kergelt rõhutatud õlad tagarataste kohal ja tasapinnalised alad rattakoobaste ümbruses. Velgede osas pakub Citroen mudelile vaid samu viie kodaraga 19-tollised, mis ka testitud sõidukil all olid. Viimaste disain pole küll midagi erilist, kuid sobib kokku C5 X-i üldilmega.

Tagaküljel tõmbavad küll oma suuruse ja säraga kõige rohkem tähelepanu Citroen’idele omased esitulesid imiteerivad tagatuled, kuid kõige omapärasemaks elemendiks on C5 X-i tagaosas hoopis aerodünaamiline tiib tagaakna alläärel, mis meenutab veidi Porschesid ning värsket Hyundai Ioniq 6-te. Tagaküljelt paistavad veelkord silma jõulised õlad tagarataste kohal ning avaga tiib katuse jätkuna tagaakna kohal. Pagasiluuk on võrdlemisi tagasihoidliku disainiga ning ka stange on suuremas osas kaetud musta värvi tasapinnalise plastikpaneeliga.

INTERJÖÖR

Väliselt on C5 X-il küll väga omapärane ja Citroen’ilik ilme, kuid salongi poolel tulevad esile sarnasused oma platvormi kaaslastega. Erinevate tekstuuridega ja töötlustega pinnad, mitmepalgeline ja sisukas disain ning üleüldine lähenemine ja ülesehitus sarnanevad enim just Peugeot’ mudelite omadega. Samas on aga väikeste muudatustega muudetud üldilme lahkemaks, klassikalisemaks ja lausa kohati kasutajasõbralikumaks, mille kõrval tundub Peugeot’ lahendus kergelt niššikam või üledisainitum, sobides seega edevamate autode ihaldajatele. Materjalide osas esineb C5 X-i salongis peamiselt plastikut, tekstiili ja nahka ning ehituskvaliteet on võrdlemisi keskpärane.

Uhkeima Shine Pack varustusega on C5 X-ile standardist saadaval ka nahksisu, kuid testitud mudelis olid istmed kaetud tekstiili ja nahka kombineeriva kattega. Tekstiilpinnad lasevad reisijatel küll veidi libiseda, kuid kergelt korvikas istme kuju hoiab sõitjaid siiski piisavalt edukalt oma kohal. Citroen’iliku sujuva ja mugava sõidu toetamiseks on istmed väga pehmed ja konarlusi summutavad ning istmete suurus ja rohke reguleerimise vahemik võimaldavad igat kasvu reisjal leida meelepärase asendi, mis saab vastavalt eelistusele olla sõiduautolikult lebavam või linnamaasturlikult püstine. Pikemat kasvu sõitjate jaoks võiksid vaid pedaalid istmest veidi kaugemal olla või rool armatuurist rohkem eemalduda. Istmetele on saadaval elektriline soojendus ning mälufunktsiooniga elektriline reguleerimine. Tagumises reas on istmed veidi tasapinnalisemad, kuid pea võrdväärselt mugavad.

Sarnaselt alternatiividele on ka Citroen C5 X-i salong lipulaevmudelile kohaselt ruumikas. Pikiteljel on üksteise taha istumiseks ruumi kahele kahemeetrisele nii, et tagumise põlved ulatuvad napilt vastu seljatuge, ning pearuumi jagub igal istekohal pikematelegi. Ka laiuse osas saab C5 X tagareas peaaegu et hakkama kolme täiskasvanugagi, kuid istmete kujud on pigem siiski optimiseeritud kahe inimese vedamiseks. Kokkuvõttes on neljale keskmist kasvu täsikasvanule ruumi igatpidi piisavalt, mistõttu sobib mudel suurepäraselt näiteks peamiseks pereautoks. Salongi atmosfäär on üldiselt pigem lihtne, kuid huvitav materjalide kasutus ja rohke välise valguse ligipääs loovad kokkuvõttes meeldiva keskkonna ka pikemateks sõitudeks. Esemete hoiustamiseks on salongis keskpärane kindalaegas, veidi madal käetoe alune laegas, keskkonsool topsihoidjate ja süvisega, mille põhjas ka juhtmevaba laadimise pind, ning keskpärased uksetaskud. Tagumises reas on veidi väiksemad uksetaskud ja topsihoidjatega käetugi.

Tehnoloogiliselt lihtsama, ehk vaid bensiini tarbiva varustuse korral on C5 X-il pagasiruum 545 liitrit, jäädes nõnda vaid veidi alla universaalkerega Arteonile ja Talismanile. Pistikhübriidse valiku korral langeb akude tõttu mahutavus aga 485 liitrile, olles nõnda võrdväärne veidi väiksemate masinatega, nagu Škoda Octavia ja sedaankerega Audi A4. Küll aga on pagasiruumi ava mõnusalt suur ning põrand ava alläärega tasa, võimaldades imelihtsat pagasi peale- ja mahalaadimist. Küll aga võiks pagasiruumis olla rohkem organiseeritust lihtsustavaid elemente ning pagasiluuk võiks oma raskuse ja rohke liikuvuse tõttu olla juba standardist elektriliselt avanev.

Multimeediat esindab C5 X-i salongis olenevalt varustusest 10- või 12-tolline puuteekraan, mis asetatud armatuurist väljaulatuvale paneelile, olles tsentrist veidi juhi pool. Testitud mudeli puhul kuvas multimeedia teavet 10-tolline ekraan, mis kenasti reisijate käeulatuses ja nähtavuses, juhi vaatevälja segamata. Tarkvaraliselt on C5 X-i multimeedias tajuda sarnasust Peugeot’ multimeediaga, kuid tänu väikestele erinevustele, on Citroen’i lahendus isegi tervikuna veidi kasutajasõbralikum. Tõsi, väga täpseid sätteid on siiski veidi keeruline ja tülikas vaadete vahelt leida, kuid üldine menüüde ülesehitus on veidi loogilisem ja mugavam. Peamiste funktsioonide kasutamine on aga võrdväärselt lihtne ning ka Citroen’i süsteemil saab koduvaatel erinevatest elementidest meelepärase kuva kokku panna. Ka visuaalse poole pealt on sarnasusi kahe süsteemi vahel mitmeid, kuid C5 X-i tarkvara graafikad on veidi vabama ja helgema lähenemisega, kasutades vaadetel malbemaid värvitoone, mida saab vastavalt eelistusele vahetada. Riistvaraliselt on multimeedia kvaliteetse ekraaniga ning kasutajakogemuselt isegi responsiivsem ja kiirem kui Peugeot’ edevate animatsioonidega täidetud lahendus. Standardne helisüsteem pole elamuse poolest midagi erilist, kuid ületab puhtuse ja dünaamikaga, ka võrdlemisi valjult kuulates, ootusi. Kliimasätete jaoks on multimeediasse loodud küll ka eraldi digitaalne menüü, kuid seda on vaja praktiliselt vaid funktsioneerivate ventilaatorite valimiseks, sest ülejäänud sätete jaoks asub armatuuri ja keskkonsooli vahel ka eraldiseisev füüsiliste nuppude ja rullikutega kliimapaneel, mida on väga mugav ja lihtne kasutada. Esialgu on vaid veidi keeruline leida soovitud salongi õhutemperatuuri, mida kuvatakse multimeedia ülemises vasakus nurgas.

Sõiduandmete jaoks asub rooli taga aga võrdlemisi väike ja omapäraselt pea ruudukujulise kuvasuhtega näidikuekraan. Ekraan on juhikohalt kenasti nähtav ning tänu varjukile välise valguse eest kaitstud, kuid näidikut kaitsev klaas rooli ja ekraani pinna vahel võimaldab mõne nurga alt veidi peegeldustel ekraanil kuvatut varjata. Riistvaraliselt on ekraan piisavalt kõrge resolutsiooniga, kuid vaadete vahetamisel esineb kohati kaadrisageduse languseid. Tarkvara osas on lahendusel neli põhivaadet, mis on kõik üpris lihtsa, tumeda ja minimalistliku visuaaliga ja loogilise paigutusega, tänu millele on info lihtsalt ja kiirelt üles leitav. Samuti saab igal vaatel avada täpsemate sõiduandmete tabloo, kust jälgida tervel teekonnal kogutud väärtusi. Kokkuvõttes pole C5 X-i näidikute lahendus küll väga eriline või funktsiooniderohke, kuid sellest olenemata on vajalik info alati kiirelt ja selgelt leitav. C5 X-ile on saadaval ka kvaliteetne ning informatiivne esiklaasinäidik.  

Mudeli käsitsemiseks asub juhikoha ees kergelt kandiline ja sileda alläärega kolmekodaraline nahkrool, mis proportsionaalselt paraja läbimõõduga. Rooliratta ergonoomiline disain ja õhukesed multifunktsionaalsed kodarad võimaldavad olenemata juhi käte suurusest rooli kindlat käte vahel püsimist, kuid ääretult lai kodar rooli allosas, takistab mõningaid käsitsusviise. Välimuse osas C5 X-i rool oma platvormi kaaslaste omadega väga palju ei sarnanegi, kuid multifunktsionaalsuse poolest on kummalgi kodaral asuvad füüsilised nupud küll pea identsed näiteks Peugeot’de roolide nuppudega. Seega on kodaratel kokku kaheksa nuppu ja kaks lülitit, mida on tänu kergetele reljeefsustele ja süsteemsele asetusele lihtne kasutada ka pilku teelt tõmbamata. Vasakpoolsed juhivad püsikiirusehoidjat, parempoolsed multimeediat ning näidikute jaoks on kaks nuppu kojameeste ja tulede lisa kangide otsades. Rooli taga on kaks plastikust käigulaba, mis võiksid masina iseloomu arvestades ka olemata olla ning rool saab standardist ka elektrilise soojenduse.

SÕITMINE

Eestis on Citroen C5 X saadaval kahe erineva jõuallika tehnoloogiaga, mille sarnaseid oleme varem kohanud ka teiste Stellantise grupi masinate valikutes. Positiivsetest pikamaasõidu omadustest olenemata mudelile diiselmootorit ei pakuta, vaid mõlemad valikud tarbivad vedelkütuse poolest bensiini ning võimsama variandi puhul toetab sisepõlemismootorit ka hübriidsüsteem. Mõlemal juhul kantakse jõud vaid esiratasteni ning läbi 8-käigulise automaatkasti.

Vaid bensiini tarbiva valiku puhul saab C5 X mudelinime lõppu tähise Puretech 130, mis viitab kapoti all asuvale 130 hobujõudu / 96 kilovatti arendavale 1.2-liitrisele kolmesilindrilisele bensiinimootorile. Esiveolisena kiirendab kuni 1.8-tonnine C5 X Puretech 130 nullist sajani 10.4 sekundiga ning saavutab maksimaalseks kiiruseks 210 km/h. Keskmiseks kütusekuluks lubatakse ligikaudu 6 l/100km.

Särtsakust lisab C5 X-i valikule hübriidne Hybrid 225 variant, mis seob pistikhübriidselt 1.6-liitrise nelja silindriga bensiinimootori ja 13.2-kilovatt-tunnisest akust energiat tõmbava elektrimootori. Kahest ajamist esimesel aga võimsust 132 ja teisel 81 kilovatti ning nimetatud akuga lubab tootja ligikaudu 60-kilomeetrist elektrilist sõiduulatust. Kombineeritult 225 hobujõudu / 165 kilovatti arendavana, kiirendab C5 X Hybrid 225 sajani 8.7 sekundiga ning kogub hoogu kuni kiiruseni 233 km/h. Optimaalse akukasutuse korral lubab tootja keskmiseks kütusekuluks 1.3 l/100km, kuid aku tühjenedes kipub näitaja jääma ligikaudu 6 – 7 l/100km juurde.

Autohalle proovisõiduki näol oli paari päeva jooksul meie testida võimsam Citroen C5 X Hybrid 225, ehk masin, mis ajamite osas identne varasemalt testitud Peugeot 408 PHEV 225-ga. 165 kilovatiga pole C5 X-i kiirendus loomulikult ehmatav või midagi sportlikku, kuid tänu elektrimootori krapsakusele ja arvestatavale jõule, kiirendab mudel ühe suure sõiduauto kohta igati hoogsalt ja piisavalt kiiresti. Tänu kiirele käigukastile on tõmme läbivalt üpris lineaarne ja sujuv ning vaid masinale ootamatutel pedaalimistel, kulub mõni hetk, enne kui õige käik sisse ja pöörded üles saavad. Samas täidab elektrienergia olemasolul elektrimootori tõmme vajadusel bensiinimootori viivitused ja käiguvahetustel esinevad jõu kaod. Pistikhübriididele omaselt C5 X Hybrid’ile aga väga elektrienergiat säilitada ei meeldi, eelistades olenemata sõidurežiimist pidevalt pigem elektri jõul liikumist, mistõttu tasub akut igapäevaselt laadida. Hübriidsüsteemi ajami eelistuse vahetusi sõites aga väga palju tunda pole. Küll aga kogesime, et kui piduripedaaliga adaptiivse püsikiirusehoidja opereerimisse sekkuda, rakenduvad pidurid esialgu veidi liiga jõuliselt, põhjustades jõnksatust sõidumugavuses.

Ka teiste sõiduomaduste poolest on C5 X väga universaalne ja igapäevasteks sõitudeks sobiv masin. Vedrustus on pigem pehme, kuid mitte häirivalt lendav-vaibalik, kus rattad justkui maad ei puudutagi, vaid pigem õhkvedrustust meenutavalt summutav, kus samaaegselt summutatakse põrutused ja teekonarlused, kuid säilitatakse piisav tagasisidestamine sõiduki käitumise kohta. Kurvides ja järskudel kiirendustel esineb küll kerekaldumisi, kuid mudeli otstarvet arvestades, püsib C5 X üldiselt ikkagi stabiilselt ja kontrollitavalt oma trajektooril. Roolimine oleneb veidi sõidurežiimist, kuid on samuti pigem kerge ja limusiinilik. Sportliku täpsust ja konkreetsust oodata ei tasu, kuid jällegi otstarvet arvestades, on tegemist igati kohase lahendusega. Salongi jõudvate helide osas kostub veidi rehvimüra, kuid üldiselt on müratase madal. Nähtavus on igal suunal suhteliselt hea ning ka esialgu üllatavalt suure muljega ninaosa gabariitidega harjub rooli taga võrdlemisi kiirelt ära. Head manööverdatavust toetavad parkimisandurid ning arvestatava kvaliteediga tahavaatekaamera, mis varustatud ka pesuriga.

C5 X-i juhiabiliste hulgas on automaatne esikokkupõrke vältimine, sõidurajal püsimine, liiklusmärkide jälgimine, keskpärase valgustavusega automaatsed kaugtuled, pimenurga monitoorimine, adaptiivne püsikiirusehoidja kiiruspiirikuga, ristsuunalise liikluse jälgimine, parkimisandurid ja 360-kraadine kaamerasüsteem, mille tahavaatekaamera varustatud ka pesuriga.

Kellele?

C5 X on üks veidi tavaline, kuid õnnestunud kombinatsioon Citroen’i mugavatest sõiduomadustest, omapärasest disainist ja kasutajasõbralikest funktsioonidest, mille tulemusel on tegemist ühe igati mugava igapäevaautoga. Praktilisuse poolest sobib C5 X pere- või tööautoks ning sõiduomadustelt nii linna-, kui maanteedele. C5 X-i kõige nõrgemaks lüliks on aga mudeli hind, sest 50 000€ klassis seisavad ta vastu üpris mitmed tugevad Saksa konkurendid. 

C5 X on üks veidi tavaline, kuid õnnestunud kombinatsioon Citroen’i mugavatest sõiduomadustest, omapärasest disainist ja kasutajasõbralikest funktsioonidest, mille tulemusel on tegemist ühe igati mugava igapäevaautoga. Praktilisuse poolest sobib C5 X pere- või tööautoks ning sõiduomadustelt nii linna-, kui maanteedele. C5 X-i kõige nõrgemaks lüliks on aga mudeli hind, sest 50 000€ klassis seisavad ta vastu üpris mitmed tugevad Saksa konkurendid. 

Auto andmed

Hind alates: 32 500

Testitud mudeli info:
∼52 000 €
Pistikhübriid
1.6 l I4
165 kW
1.3 l/100km
Esivedu
8-käiguline automaat
Max 233 km/h
0 – 100 km/h: 8.7 sec

TÄNAME PROOVISÕIDU EEST

TÄNAME PROOVISÕIDU EEST