Land Cruiseri kui mudelinime ajalugu ulatub küll Toyota teekonnal koguni 1951. aastani, ent Eesti turu kõige maastikusuutlikuma Toyota lugu sai alguse 1984. aastal, mil Jaapani suurtootja tõi turule Land Cruiser Prado, mis justkui väiksem vennas muudel turgudel pakutavale suurele Land Cruiserile. Turul oldud 40 aastaga on mudel läbinud eduka teekonna ning 2023. aastal jõudis ikoon oma viienda põlvkonnani. Land Cruiseri alternatiivideks on näiteks INEOS Grenadier, Jeep Wrangler, Suzuki Jimny, Land Rover Defender ja vennasmudel Lexus GX.
Erinevalt kolmest esimesest generatsiooni vahetusest, mille käigus võttis Land Cruiser Prado aegamisi aina linnamaasturlikuma ja massi sulanduvama ilme, on viienda põlvkonnaga Land Cruiser naasnud juurte juurde, tänu millele näeb värskeim mudel tõsiselt jõuline, suursugune, heas mõttes robustne, ja mis kõige tähtsam, maastikusuutlik välja. Tugevad kerejooned ja rõhutused, üleüldine massiivsus ja “vastupidava” disainiga elemendid loovad mudelile väga töökindla ja kõikvõimsa ilme, mis kohe kutsub temaga erinevate loodusjõudude vastu mudeli piire otsima. Gabariitidelt on Land Cruiser viienda põlvkonnaga võtnud oma kõige suurema vormi, olles kaheksa sentimeetrit pikem, kaks sentimeetrit kõrgem ja neli sentimeetrit laiem kui eelkäija. Suurusklassi jagab ta aga kõige täpsemalt Range Rover Sportiga. Lisatasuta saab Land Cruiser musta, valge või halli värvkatte ning lisades pakub Toyota veel kaht mustvalget tooni, pronksi ja kõrbebeeži.
Vastutulijaid tervitab või ehmatab vastavalt olukorrale Land Cruiser kõrge ja vertikaaliselt sirge ning konkreetse ninaosaga, mille tsentris püüavad enim pilke robustse disainiga iluvõre, mille tsentris omakorda suurelt tootja nimi, ning mõnusalt mitmetasandilisust toetavad esituled, mille sisedisainis kolme elemendi kohal sirge päevasõidutulede riba ja külgedel maitsekalt vanaaegse ilmega oranžid suunatuled. Varajased First Edition mudelid said kusjuures klassikalisema ilmega ümmargused päevasõidutuled. Kerejooned on ninaosas küllalt tugevad ning põrkeraud paistab oma jõuliste elementidega päriselt suhteliselt põrkamis- ja lükkamisvalmis, mis toetab masina peatamatut iseloomu.
Külgvaates vastutavad jõulise ilme eest enim Land Cruiseri kandiline maasturikere siluett, oma küllalt teravate nurkade ja tasaste sirgetega, ning üle jõuliselt väljaulatuvate ja kandiliste kontuuridega rattakoobaste kulgev musta värvi plastikala. Üksikud kerejooned on jätkuvalt tugevad ning iseloomu lisavad suured küljepeeglid, kasulikud astmelauad ja omapärane küljeakende kontuur. Kliirensit on Land Cruiseril 21,5 sentimeetrit, mis koostöös üleulatustega võimaldab pealesõitu kuni 32- ja mahasõitu kuni 22-kraadisest nurgast ning koostöös 2,8-meetrise teljevahega kuni 25-kraadise tipu ületamist. Standardis saab mudel 18-tollised veljed, ent demoautol olid all uhkemad 20-tollised.
Tagaosa on samuti küllalt sirge lõikega ning pinna täidavad maitsekalt süvistatud kontuurid, suur tagaaken kerge tiivaga, väljaulatuv ning robustse ilmega põrkeraud ja lihtsa, kuid kauni disainiga tagatuled. Stange alt paistab üks reaalne väljalaske ava ning ka põhja all paiknev varuratas.
Märkimisväärse edasimineku on läbinud ka Land Cruiseri salong, mis võtnud omajagu kaasaegsema ja viisakama ilme, ent pole maastikusuutliku auto jaoks õnneks kujunenud ka liiga edevaks ning on tervikuna siiski heas mõttes robustse ja lihtsa olemusega. Looklevad paneelid, erinevad tasapinnad, sisukust lisavad iluliistud, mitmekülgne materjalide valik ja küllalt läbimõeldud kasutajakogemus loovad üheskoos lihtsasti tarbitava ja maitsekalt nägusa salongi, mis samaaegselt valmis nii linnasõitudeks kui poristeks kummikuteks. Disain on küll interjööris lihtne, ent masina iseloomuga kattuv stiil kahtlemata olemas, materjalide valik paistis olevat hea vastupidav ning ehituskvaliteet tähtsamates piirkondades samuti ootuspäraselt tummine.
Vastavalt varustusele kunstnahk- või nahkkattega istmed on Land Cruiseris küllalt suured ja toekad. Polstrid on istmepõhjal ja seljatoel pigem pehmed, ent küljetoed märgatavalt jäigemad, hoides sõitjaid ka keskmisest õõtsuvamates olukordades suhteliselt hästi paigal. Üldine asend on maasturlikult kõrge, kuid ei survesta elementide omavahelise paiknemisega püstist seljatuge ning lai elektrilise reguleerimise ulatus võimaldab mugava asendi leida igat kasvu reisijatel. Vaid rool võiks olla armatuurist veidi kaugemale reguleeritav, kuid nõnda suure maastikusuutliku auto kohta pole asend ka pikematel maanteesõitudel üleliia väsitav. Mugavusfunktsioonidest on esiistmeted standardist soojenduse ning ventilatsiooniga ja juhikohale on saadaval ka mälufunktsioon. Teises reas on istmed reguleeritava seljatoe kaldenurgaga, ent omajagu jäigemad ja tasapinnalisemad ning ka põrand istmepõhjale üllatavalt lähedal, mistõttu pikemaid teeotsasid Land Cruiseri teine istmerida ette võtma ei kutsu. Samas uhkemal juhul saavad äärmised istmed kusjuures nii soojenduse kui jahutuse ning Land Cruiser on saadaval ka seitsmekohalisena.
Füüsilist ruumi on viiekohalises Land Cruiseris piisavalt, et küll ka juhipoolel kaks kahemeetrist üksteise taha teoreetiliselt ära mahutada, ent kuna tagumise põlved peavad sellises olukorras juba kummalegi poole esiistet jääma, saab mugavalt masin hakkama kuni nelja keskmist kasvu täiskasvanuga. Pearuumi osas ulatuvad samuti kahemeetristel juba pead õrnalt vastu lage, ent laiuses mahutab Land Cruiser kolm reisijat keskmisest edukamalt. Atmosfäär on Land Cruiseri salongis tervikuna lihtne, ent tumeda sisu ja laepolstri mõjul suhteliselt hubane ja kompaktne, mille tulemusel tundub salongis olles masin ka oodatust väiksem ja mõnusalt hoomatav. Avaruse tagavad suured aknad ja valikuline panoraamkatus avatava luugiga. Esemete hoiustamiseks saab esimene rida oodatust kitsamad ja madalama seinaga uksetaskud, pigem väikese, ent jahutusega käetoealuse laeka, kaks topsihoidjat keskkonsoolis, telefoni juhtmevaba laadija viimaste ees ning samuti oodatust väiksema kindalaeka. Teises reas on esemetele väikesed uksetaskud ja topsihoidjatega käetugi ning kolmas rida saab topsihoidjad külgedele.
Pagasiruumi on Land Cruiseril elektrilise luugi taga olenevalt istekohtade seadistusest viiekohalisena kuni 566 ja seitsmekohalisena kuni 130 liitrit, mida on küll veidi vähem kui näiteks Defender 130-l, kuid olenemata sellest mahutab pagasit universaalse kuju ja avara ligipääsuga ruum siiski omajagu. Pagasi organiseerimiseks leiame ruumi nurkadest haagid, seinal annab vajadusel voolu 220-voldine pistik, pagasiruumi katab ruloostiilis kate, mis pole hoiustatav põranda all, ning laadimiskünnis on mugavaks pagasi peale- ja mahalaadimiseks põrandaga praktiliselt tasa. Teise istmerea seljatoed klapivad kokku 60/40 suhtes ning suusaluuki teine rida ei saa. Laheda funktsioonina on pagasiluugi aken aga eraldi avatav.
Multimeediat esindab armatuuri tsentrist välja ulatuval paneelil 12,3-tolline puuteekraan, mis kenasti reisijate nähtavuses, terava pildiga ning küllalt täpselt ka veel mugavas käeulatuses. Tarkvaraliselt on Toyota värskeim lahendus üleüldise loogika poolest küllalt lihtne, omades vaid sisuliselt viit erinevat põhivaadet, kuid täpsemate seadete osas on õnnestunud neil siiski luua kohati liiga keerulisi jaotusi, mistõttu võib osade seadete leidmine oodatust kauem aega võtta. Seda enam, kui lõpuks tuleb välja, et otsitav seadistus oli muudetav vaid läbi näidikutabloo. Lõppude lõpuks viimane aga igapäevast tarbimist kindlasti kuigipalju ei mõjuta ja peamised funktsioonid on multimeedias siiski mugava ülesehitusega ning tänu vasakul äärel paiknevale kiirteeribale ka kiirelt ligipääsetavad. Kasutajakogemust toetavad ka kusjuures ühtse stiiliga selged ikoonid ja graafikad, kuid riistvaraliselt saaks kohati olla süsteem kiirem. Kliimaseadete muutmiseks asub multimeedia ekraani all armatuuril eraldiseisev füüsiliste nuppude ja väikese ekraaniga kliimapaneel, mida kasutada ülimugav ja lihtne. Valikuline JBL helisüsteem esitab palasid koostöös hea salongi akustikaga läbivalt suhteliselt dünaamiliselt ja kvaliteetselt. Kõlarid saab mudel kusjuures ka pagasiluugi külge, mis eriti efektsed pagasiruumi äärel istudes aega veetes.
Täisdigitaalne näidikutabloo saab samuti terava pildiga 12,3-tollise ekraani, on armatuuri süvistatuna kenasti läbi rooli ava nähtav ning välise valguse peegeldumise eest kaitstud, kuid saaks kohati veidi krapsakamalt opereerida ja käsklustele reageerida. Suuremaid asendiplaane on lahenduse tarkvaras saadaval erinevaid kaks, millest klassikalisem analoogstiilis kelladega äärtel ja minimalistlikum lihtsalt kolmeks jaotatud kuvaga. Isikupärastamise osas saab kolmes sektsioonis muuta kuvatavaid infotüüpe, tänu millele meelepäraste andmetega vaade olemas igale maitsele ning näidikutabloo kaudu avaneb täielik ligipääs ka kõikvõimalike juhiabiliste seadeteni, mis kahjuks suuresti rivis erinevate kolmetäheliste lühenditega. Visuaalselt näidikutabloo multimeedia stiili ei jätka, ent olenemata sellest on vajalik info siiski kiiresti leitav ja üheselt mõistetav. Uhkema varustuse korral saab Land Cruiser ka terava pildiga informatiivse esiklaasinäidiku.
Proportsionaalselt suure läbimõõdu ja nahkkattega kolmekodaraline on Land Cruiseri juhikoha ees mõnusalt robustse ja jõulise disainiga, püsib olenemata pigem jämedatest kodaratest kenasti käte vahel ning võimaldab ka veidi erinevaid käsitsusviise. Multifunktsionaalsuse tagavad kõrged nupupaneelid äärmistel kodaratel, mida olenemata suurusest ning nuppude kogusest tegelikult tänu reljeefsustele ja füüsiliste nuppude süsteemsele asendiplaanile üllatavalt lihtne kasutada ka pilku teelt tõmbamata. Vasakpoolsed juhivad peamiselt multimeediat ja näidikutablood, parempoolsed juhiabilisi. Rool on juba standardist elektrilise reguleerimise ja soojendusega.
Jõuallikaid on uue Land Cruiseri Eesti valikus vaid üks, milleks juba ka eelkäijal kohatud ja testitud 2,8-liitrine rida-neli turbotatud diiselmootor, mis arendab eelkäija omast täpselt ühe kilovati rohkem ehk kuni 151 kilovatti. Pöördemomenti on mootoril aga jätkuvalt 500 njuutonmeetrit, mis veab kuni 3,1-tonnise Land Cruiseri nullist sajani 10,4 sekundiga ning kuni tippkiiruseni 170 km/h. Keskmiseks kütusekuluks lubatakse 10,6 l/100km. Mõistagi kuigi märkimisväärset jõudlust ega üllatuslikku emotsiooni sellelt neljasilindriliselt loota ei tasu, kuid olenemata sellest on Land Cruiseri kontekstis nimetatud ajam igati teretulnud. Tegemist on ühe korraliku tööloomaga, mis arendab küll tugevamatel pedaalmistel rohkem müra kui minekut, kuid saab siiski Land Cruiseri suuruse ja massiga enesekindlalt hakkama ja veab selle tanki ka küllalt rasketest oludest siiki muretult välja. Veidi muskelautoliku mürinaga on tõmme juba küllalt madalatelt pööretelt jõuline ning kiirused kasvavad masina suuruse kohta piisavalt kiirelt. Pedaalimistele reageerib mootor kusjuures suhteliselt rahulikult. Klassikalised sõidurežiimid on Land Cruiseril Comfort, Eco, Sport ja maastikurežiimid Auto, Dirt, Sand, Mud ja Deep Snow.
Raskemates oludes aga 500 njuutonmeetrist üksi ei piisa ning porimülgastest välja ronimiseks saab Land Cruiser loomulikult pideva nelikveo, mille keskmine ja tagumine differentsiaal ka manuaalselt lukustatavad. Veojõukontroll on soovi korral totaalselt välja lülitatav ning kerekaldumiste vähendamiseks ja vedrustuse käigu pikendamiseks on esimese telje stabilisaatorid ka madalatel kiirustel lahti ühendatavad. Tervikuna liigub Land Cruiser aga maastikul erinevate abiliste, režiimide ja funktsioonide koostööl suhteliselt julgustandvalt ja ettearvatavalt, suutes oma jõu läbivalt stabiilselt edasi liikumisse kanda, ent soovi korral saab kõik abilised ka välja lülitada ja loodusjõududega ise rammu katsuda. Käigukasti saab Land Cruiser 8-käigulise, aeglustiga ja automaatse, mis vajab järskudel pedaalmistel omajagu mõtlemisaega, kuid opereerib kiirenduste keskel juba igati kiirelt ja sujuvalt. Tõenäoliselt käikude pikkuste tõttu liigub aga linnakiirustel Land Cruiser oodatust kõrgemate mootoripööretega.
Vedrustus on Land Cruiseril justkui keskmisest pehmema vedru ja jäigema amordiga, mille tulemusel mööduvad üksikud tugevamad künnised, löökaugud ja konarlused oodatust jäigema löögiga, mis annab küllalt head tagasisidet juhile auto all toimuva kohta, kuid pikemad ebatasasused ületab mudel küllalt pehmelt ja märkamatult. Loetletud aspektid annavad Land Cruiserile igati igapäevaselt tarbitava linnamaasturi iseloomu, millega sobib ta samaaegselt nii asulatesse kui metsadesse. Kerekaldumisi esineb samuti tema suuruse ja massi kohta oodatust vähem ning mudel püsib stabiilselt etteantud trajektooril, jätmata juhi vaatenurgast ebamäärast lahmaka tunnet. Roolimine on läbivalt pigem kerge ja mitte kuigi täpne, kuid mitte-reguleeritava süsteemi kohta igati tasakaalukalt ja universaalselt seadistatud.
Nähtavus on salongist igal suunal ja igalt istekohalt tänu suurtele akendele ja madalatele aknalaudadele väga hea. Juhikohalt on vaade avar ka suurtest küljepeeglitest ning füüsiliste mõõtude kohta pole ka gabariitide tunnetus üleliia võimatu. Keskmine tahavaatepeegel on kusjuures ka hübriidne ehk võimaldab seljatagust jälgida läbi kaamera ülekande. Oma 12,2-meetrise pöörderaadiusega on Land Cruiser küllalt hästi füüsiliselt manööverdatav ning kitsamates oludes aitab ümbrust jälgida ka keskpärase kvaliteediga 360-kraadine kaamerasüsteem, mis väga osav ka pimedal ajal ning võimaldab näiteks jälgida ka kapoti all toimuvat. Müra osas jõuab salongi maanteekiirustel veidi tuulemüra ja tugevamatel pedaalimistel ka mootori nooti.
Land Cruiseri juhiabiliste hulgas on pimenurga andurid, automaatne hädapidurdamine, osav sõidurea hoidmine, keskpärase valgustavusega automaatsed kaugtuled, mis ei lase end kuigipalju häirida ka ümbritsevast valgusest, kuid võiksid maasturi kohta veidi tugevamalt valgustada, adaptiivne püsikiirusehoidja aeglase sõidukiiruse hoidmise ja laskumisabiga, liiklusmärkide jälgimine, ristuva liikluse monitoorimine, parkimisandurid ja 360-kraadine kaamerasüsteem. Küll aga piiksuvad osad juhiabilised kohati üleliia palju.
Olenemata sellest, et hinnaga sihib uus Land Cruiser end juba luksusmaasturite seltskonda, pole olemuselt tegelikult mudel oma pärandit unustanud, pakkudes jätkuvalt heas mõttes robustset, ent lihtsalt kasutajakogemuselt rafineeritumat maasturikogemust. Tegemist on tööloomaga, mis saab hakkama laia valiku väljakutsetega, pakkudes samaaegselt ruumikust ja mugavust ka igapäevaseks, asulasiseseks tarbimiseks. Maasturlikkuse iseloomult Land Cruiser otseselt ühelgi suunal, nagu rock crawling või baja, pole spetsialiseerunud, vaid pigem proovib piisavalt hästi hakkama saada igal rindel.
Olenemata sellest, et hinnaga sihib uus Land Cruiser end juba luksusmaasturite seltskonda, pole olemuselt tegelikult mudel oma pärandit unustanud, pakkudes jätkuvalt heas mõttes robustset, ent lihtsalt kasutajakogemuselt rafineeritumat maasturikogemust. Tegemist on tööloomaga, mis saab hakkama laia valiku väljakutsetega, pakkudes samaaegselt ruumikust ja mugavust ka igapäevaseks, asulasiseseks tarbimiseks. Maasturlikkuse iseloomult Land Cruiser otseselt ühelgi suunal, nagu rock crawling või baja, pole spetsialiseerunud, vaid pigem proovib piisavalt hästi hakkama saada igal rindel.
Hind alates: 76 500 €
Testitud mudeli info:
86 500 €
Diisel
2.8 l I4
151 kW
10.6 l/100km
Nelikvedu
8-käiguline automaat
Max 170 km/h
0 – 100 km/h: 10.4 sec