Esmakordselt 1972. aastal turule jõudnud 5. seeria BMW on oma enam kui 50-aastase ajaloo ja 10 miljoni müüdud ühikuga üks enimmüüdud äriklassi sõiduk läbi aegade ning selle eduloo lipu kõrgel hoidmiseks tutvustas BMW 2023. aastal mudeli kaheksandat generatsiooni. Esialgu jõudis turule vaid sedaankerega versioon, kuid tänaseks on kinnitatud juba ka universaalkerega mudeli saabumine ning esmakordselt sai 5. seeria täiselektrilise versiooni i5. Viimane oli testida ka meil – uhkeimas vormis, M-sportosakonna tähisega. Klassikaline 5. seeria konkureerib jätkuvalt ennekõike Mercedes-Benz E-Klassi ja Audi A6-ga, kuid ka Porsche Panamera ja Jaguar XF-ga ning elektrilise i5-e alternatiivideks on Mercedes-Benz EQE, Porsche Taycan, Tesla Model S ja Audi e-tron GT.
Olles rajatud sisepõlemismootoriga 5. seeria platvormile, pole kuigi üllatuslik, et välimuslikult ei näe uus i5 tegelikult üleliia elektriautolik välja. Olenemata aga sellest on erinevaid kütuseid tarbivad mudelid siiski selgelt eristatavad ning mõlemad variandid väga preemiumliku, stiilse, sportliku ja BMWliku ilmega. Välisgabariitidelt on 5. seeria kasvanud generatsiooni vahetusega ligi kümme sentimeetrit pikemaks ning kolm sentimeetrit laiemaks ja kõrgemaks, olles nüüd sakslastest alternatiivide seltsis kõige suurem valik, kui uus E-klass ja Audi A6 veel 5.seeria eelmise generatsiooni suurusklassis. Standardis saab mudel valge värvkatte ning lisavarustuses pakutakse kaheksat mustvalget varjundit ning sinist ja rohelist kerevärvi.
Ninaosas on 5. seeria muutunud uuendusega veidi visuaalselt kõrgemaks, kuid omab jätkuvalt BMWlikult veidi agressiivset ja ründavat pilku, mille loovad enim tsentri suunal langevad esituled, mis väga hea valgustusega ning minimalistliku sisedisainiga. Tulede vahel ja kergelt kontuurse kapoti all on kõige BMWlikemaks elementideks aga loomulikult neerukujulised iluvõred, mis lihtsamatel varustustel veidi klassikalisema disainiga, vertikaalsete ja läikivate ribidega, ja uhkeimal puhul musta sisu, “M” tähise ja valgustatud väliskontuuriga, mis muudab mudeli ka öösel lihtsasti tuvastatavaks. Kontuursel põrkeraual lisavad sportlikkust erinevad rõhutatud kerejooned ja funktsionaalsed õhuavad.
Küljele liikudes muutub disain veidi tagasihoidlikumaks, kuid kindlasti mitte igavaks. Jõulisust toetavad kandiliste profiilidega esi- ja tagaosa ning sedaankere siluett, mis koostöös tugevamate kerejoontega on justkui ninaosa poole koonduv, mis lisab üldilmele teravust ja madalust. Üldist voolujoonelisust toetavad süvistatud ja valgustatud ukselingid ning M-sportmudelil lisavad sportlikkust reljeefsed mustad küljelainedid ja süsinikkiust peeglikatted, mis M-osakonna stiilile omaselt ka tiivaga A-piilari poole. Samuti leiame mudeli C-piilarilt, Hofmeisteri käänakult (Hofmeister kink) süvistatud viite mudelitähisele.
Valuvelgede poolest pakub BMW i5-le koguni 14 erinevat valikut, mis laiuvad läbimõõdu vahemikus 19 – 21 tolli. Nagu ikka, on väiksemad valikud pigem klassikaliste ja tavalisemate disainidega ning läbimõõdu kasvades muutuvad lahendused sportlikumaks ja huvitavamaks. Standardis saavad kõik varustused 19-tollised, mis demoauto näitel veidi väikese läbimõõduga ehk hea üldilme nimel tasub sihtida vähemalt 20-tolliste suunal ja kõige uhkemad näevad loomulikult välja i5-e 21-tollised veljed.
Sedaanilikus tagaosas jätkub konkreetsus, mõõdukas sisutihedus ja sportlikkus. Kerejooned on tagaküljel pigem tugevad ja silmapaistvad ning pilku püüavad enim piklikud tagatuled, mis olenemata väga lihtsast sisedisainist sobivad mudeli üldilmega valatult kokku. Lisaks “M60” tähisele ja süsinikkiust tiivale luugi äärel, lisab sportlikkust ka difuusoriala, mis ei paista küll kuigi suurt aerodünaamilist rolli mängivat, kuid mõjub visuaalselt väga jõuliselt.
Salongi poolel on 5. seeria areng aga isegi et suurem ning mudeli interjöör näeb väga uhke, luksuslik ja sportlik välja. Üldine lahendus toetub BMW värskeimale disainikeelele, millele vihjas 2021. aastal esimesena iX ning mida kasutab nüüd näiteks 7. seeria. Disain on detailide täpsuseni kõikjal, nii riist- kui tarkvaras, läbi mõeldud, funktsioonid suuresti kasutajasõbralikud ning üleüldine sõiduki kasutamine igati meeldiv, intuitiivne ning isegi kaasahaarav. Visuaalselt tõmbavad teiste hulgas pilku näiteks kristalsed miljöövalgustuse paneelid, mis osaliselt puutealade näol funktsionaalsed, integreeritud ventilatsiooni avad, kaunid tarkvara graafikad ning klaasjad nupud keskkonsoolil. Suursugususest olenemata on aga disain samaaegselt üllatavalt terviklik, stiilipuhas ja universaalne, tänu millele sobib ta laiale valikule maitsetele. Materjalide valik on ootuspäraselt tasemel ning ehituskvaliteet läbivalt ning eranditult suurepärane.
i5 M60-ne sportistmed on esmamulje põhjal ühe sportsedaani kohta isegi üllatavalt suured ja tugitoolilikud, kuid pakuvad reaalsuses mugavat ja toekat istumisaset igaks olukorraks. Viimast tänu istmete laiale elektrilise reguleerimise ulatusele, mis võimaldab meelepärase asendi leida igat kasvu reisijatel ning reguleerida üldist korvikust ehk reisijad saavad ise seadistada, kui tugevalt istmed neid paigal hoiavad. Samuti tõmbavad võrdlemisi jäigad küljetoed end sportrežiimis ise kokkupoole. Seljatugi ja reguleeritava pikkusega istmepõhi on aga meeldivalt pehmemad. Üldine istumisasend, mis ei väsita ka pikematel sõitudel, on suhteliselt sportlik ning istmeid katab vastavalt varustusele kvaliteetne nahk või vegan nahk. Mugavusfunktsioonidest on istmetele saadaval elektriline reguleerimine, mälufunktsioon, soojendus, ventilatsioon ning massaaž. Tagareas on istmed samuti pigem pehmed, kuid omajagu püstisema seljatoega ja lühema istmepõhjaga, ent olenemata sellest on üldine asend igati mugav ja toekas. Samuti on tagumisele reale saadaval istmesoojendus.
Salongi ruumikuse poolest on uus 5. seeria küll veidi väiksem, kui välisgabariitide põhjal arvaks, kuid olenemata sellest saab ta siiski suuremat kasvu reisijatega hakkama. Juhi poolel mahuvad kaks kahemeetrist üksteise taha nõnda, et tagumisel peavad põlved olema kummalgi pool esiistet ning vastu esiistme kõvat plastkatet. Kaasreisija poolel on ruumi veidi rohkem. Pearuumi on kahemeetriste puhul tagareas napilt veel ülegi ning laiuses mahutab mudel mugavalt siiski kaks täiskasvanut. Viimast näiteks osaliselt seetõttu, et i5 jagab platvormi tavalise 5. seeriaga ning seetõttu läbib tagumise rea jalaruumi ka kardaani tunnel, mis siis, et kardaani ennast I5-l pole.
Atmosfääri osas on interjööri disain suhteliselt sportliku hõnguga, avarust lisab suur panoraamkatus, kuid kõige enam mängivad õhkkonna osas rolli erinevad sõiduki režiimid, mis lisaks sõiduomadustele muudavad ka salongi õhustikku. Salongi meeleolu, ning mitte vaid öist, loovad efektsed miljöövalgustuse ekraanid armatuuril ja esiustel, mida katavad luksusliku ilmega kristalsed paneelid, ning hajusvalgused topsihoidjates, jalaruumis ja tagumise istmerea ümbruses. Valgusefektide osas on valikus mitmeid ühevärvilisi režiime, kuid ka mitmevärvilisi animatsioone. Esemete hoiustamiseks on i5-e salongis kahe telefoni alus keskkonsooli eesotsas, mille vasakul poolel juhtmevaba laadimise võimekus, kaks topsihoidjat, pigem väike käetoe alune laegas ja kindalaegas ning suhteliselt lühikesed ja kitsad uksetaskud. Tagumine rida saab topsihoidjatega käetoe ning väikesed uksetaskud.
Elektrilise opereerimise ja sedaanilikult avaneva pagasiluugi taga on i5-l pagasiruumi 490 liitrit, mida on rohkem kui nii Mercedes-Benz EQE-l kui ka universaalkerega Taycan Sport Turismol. Praktilisust lisavad ruumile kaks kotikonksu seintel, väike tasku paremal äärel ja neli haaki nurkades. Samuti on veidi lisaruumi põranda all, kuhu mahuvad kenasti kõik laadimiskaablid, ning pagasi peale ja maha laadimiseks tuleb ületada umbes viiesentimeetrine laadimiskünnis. Kuju poolest ulatub ruum luugist üpris kaugele, kuid pole kuigi kõrge ning on sedaanilikult pigem kitsa ligipääsuga. Suusaluuki mudelil pole, kuid pikemate esemete vedamiseks klapivad teise istmerea seljatoed kokku 40/20/40 suhtes.
Salongi suurimaks ekraaniks on 14.9-tolline puuteekraan kumera ekraanide paneeli paremal poolel, mis olles kenasti reisijate nähtavuses ning napilt ka käeulatuses, esindab armatuuril multimeediat. Kui ekraan peaks aga mingil juhul mugavast ulatusest välja jääma, saab multimeediat tegelikult opereerida ka hääl- ja viipekäsklustega ning valgustatud nuppudega keskkonsoolil. Viimaste hulgas erinevad haptilise tagasisidega puutetundlikud kiirteenupud, füüsiline helitugevuse rullik ning kristallnne juhtrullik menüüde vahel ringi navigeerimiseks. Kokkuvõttes on mõningate käskluste edastamiseks isegi alternatiivsed viisid puuteekraanist intuitiivsemad. Riistvaraliselt on multimeedia ekraan väga kõrge resolutsiooniga ning süsteem opereerib eranditult kiirelt ja sujuvalt. Tarkvaraliselt on BMW värskeima multimeedia puhul tegemist üpris kasutajasõbraliku ja mugava lahendusega. Tõsi, kuna seadeid ja funktsioone on palju, võib täpsemate aspektide leidmine veidi keskendumist nõuda, kuid kõik peamised funktsioonid on siiski suhteliselt lihtsalt kiirteede kaudu leitavad ja kasutatavad. Samuti näeb tarkvara väga terviklik ja nägus välja ning detailideni kaunid graafikad vahetavad ka stiili ning värvipaletti vastavalt sõiduki režiimile. Eraldi mainimist väärt funktsioonide osas saab i5-e multimeedias kasutada näiteks YouTube’i ja Spotify’d ning mängida kaasreisijatega AirConsole vahendusel erinevaid mänge, kasutades juhtpultidena isiklikke nutitelefone. Samuti võimaldab süsteem parkimiskaameratega sõitmist salvestada ning salongis toimuvat interjööri kaameraga üles pildistada või filmida.
Kliimaseaded on i5-s integreeritud pea täielikult multimeediasse, kus eraldiseisev kliimamenüü, mis nüüd visuaalselt loogilise ülesehitusega, tänu millele pole kliimaseadete muutmine tegelikult üldse tülikas. Peamiste funktsioonide, nagu salongi õhutemperatuur ja rooli- ning istmesoojendused, reguleerimiseks on ikoonid pidevalt leitavad ekraani alläärel ning vaid esi- ja tagaklaasi soojendused on aktiveeritavad ka multimeedia väliselt, puutetundlike nuppude kaudu ekraani all. Üldisele kvaliteedile ja läbimõeldusele viitavad ka ventilaatorite disainid, mis suunavad õhku märkamatult kristalsete paneelide kohalt ja alt.
Helisüsteemiks saab tippmudel i5 M60 juba standardvarustusest uhkeima 655-vatise ja 17 kõlariga Bowers & Wilkins lahenduse, mis tänu oma laiale kõlarite valikule ja jaotusele pakub koostöös i5-e salongi hea akustikaga briljantselt kvaliteetset, dünaamilist ning ruumilist helikogemust, mis ei jäta ka kirglikke melomaane oma avara heliga külmaks. Viimase võimekuse demonstreerimiseks on multimeediast leitav ka kino tasemel demoprogramm.
Kumera ekraanide paneeli vasakul poolel kuvab rooli taga juhile sõidu ja sõiduki andmeid 12.3-tollise kõrgresolutsioonilise kuvariga täisdigitaalne näidikutabloo, mis kenasti läbi rooli ava nähtav, olenemata varjuki puudumisest ei peegeldanud meie testimise ajal häirivalt välist valgust ning opereerib läbivalt väga kiirelt ja sujuvalt. Tarkvaraliselt on tegemist ühe turu kõige isikupärastavama lahendusega, sest info jälgimiseks on valikus kolm üldist asendiplaani ning neli erinevat infovaadet, kus lisaks erinevate sõiduandmete kuvadele valikus ka navigatsiooni ning liitreaalsuse vaade. Visuaalselt näevad taas kõik tarkvara graafikad detailideni läbimõelduna väga lahedad välja, info on selgelt leitav ja mõistetav ning sarnaselt multimeediale sõltuvad graafikad ja värvipalett sõiduki režiimist. Mõne sõidurežiimi puhul on aga vaated rohkem fikseeritud ja konfigureerimise kombinatsioone veidi vähem. BMW pakub i5-le ka kvaliteetset, informatiivset ja suure kuvaga esiklaasinäidikut, millel samuti koguni viis erinevat vaadet.
M60 varustuses saab i5 juba standardist uhke ja tasapinnalise põhjaga kolmekodaralise M sportrooli, millele lisavad sportlikkust sini-punased õmblused, punane tsentri viide ja “M” tähis alumisel kodaral, mis ise silmapaistvalt detailse disaini ja tehnilise ilmega. Rool on loomulikult meeldivatest materjalidest ning jätab käte vahel autost ülimalt kvaliteetse mulje. BMW stiilile omaselt on üldise disaini poolest mudeli sportrool pigem veidi täispuhutud ilme ja jämedate kodarate ning roolirattaga, kuid võimaldab olenemata sellest erinevaid käsitsusviise ning püsib ka kindlalt ja mugavalt käte vahel. Multifunktsionaalsust lisavad rooli kodaratel füüsilised nupupaneelid, mis küllalt reljeefsed ja piisavalt loogilise asendiplaaniga, tänu millele neid peale mõningat harjumist lihtne kasutada ka sõidu ajal, pilku teelt ära tõmbamata. Vasakpoolsed seadistavad püsikiirusehoidjat, parempoolsetega saab juhtida näidikutablood ja multimeediat, kuid veidral kombel pole BMW rooli ainsat rullikut seadistanud helitugevuse reguleerimiseks. Rooli vasaku kodara tagant leiame ühe plastikust laba, mis ei funktsioneeri aga ei käiguvaheti, ega rekuperatsiooni seadistuse muutjana, vaid aktiveerib hoopis i5 M60-ne Boost režiimi, mis seadistab mudeli kümneks sekundiks maksimaalsele võimekusele. Roolile on saadaval elektriline reguleerimine mäluasendiga ning soojendus.
Kaheksanda generatsiooni 5. seeria on kokku saadaval kaheteistkümmnes erinevas tehnilises konfiguratsioonis, mille hulgas täiselektrilisi i5 tähiseid kandvaid valikuid kolm – eDrive40, xDrive40 ja M-sportosakonna täiustatud M60 xDrive. Elektrit hoiustavad kõik valikud 84-kilovatt-tunnises akus ning veoskeemidelt on valikus taga- ja nelikvedu. Laadimise osas toetavad kõik variandid kuni 206-kilovatist kiirlaadimist, mis laeb aku põhiosa täis vähem kui poole tunniga ehk keskmiselt kiirusega 700 km/h. Lähiajal saabuv i5 Touring on vähemalt esialgse info põhjal saadaval vaid kõige vähem võimsamas eDrive40 ja uhkeimas M60 konfigutratsioonis. Järgnevalt kuvatud andmed vastavad sedaankerega mudelitele.
Võimsuse järjestuses saab nimekiri alguse tagaveolisest eDrive40 versioonist, millel tagarataste vahel 250-kilovatine elektrimootor, mis arendab 430 njuutonmeetrit. Vastava jõuga kiirendab kõige vähem võimsam i5 sajani 6 sekundiga ning kuni kiiruseni 193 km/h. Keskmiseks energiakuluks on mudelil umbes 17 kWh/100km, mille tulemusel suudab akutäiega läbida mudel umbes 470 kilomeetrit. Mudeli tühimassiks on 2.2 tonni.
Seejärel on valikus i5 xDrive40, mille kaks elektrimootorit arendavad kombineeritult 290 kilovatti ja 590 njuutonmeetrit, mille jõul kiirendab mudel sajani 5.4 sekundiga ning kuni maksimaalse kiiruseni 215 km/h. Tarbides keskmiselt 18.5 kWh/100km, suudab nelikveoline mudel läbida akutäiega kuni 450 kilomeetrit ning versiooni tühimassiks 2.35 tonni.
i5-e mudelirivi tippu ehib M-sportosakonna panusega i5 M60 xDrive, mille esirataste vahel paiknev 192-kilovatine ja tagarataste vahel asuv 250-kilovatine elektrimootor arendavad koostöös 442 kilovatti ja 820 njuutonmeetrit. Nende ulmeliste jõudlusandmete tulemusele kiirendab i5 M60 sajani vaid 3.8 sekundiga ning saavutab tippkiiruseks 230 km/h. Keskmiseks energiakuluks lubab BMW 19 kWh/100km ning sõiduulatuseks akutäiega 420 kilomeetrit. Sarnaselt xDrive40 mudelile on ka M60 versiooni tühimassiks 2.35 tonni.
Tallinna Inchcape’i esinduse demoauto näol saime meie testida uhkeimat M-spotosakonna panusega M60 versiooni, mis oma 442 kilovatiga on Autojaama ajaloo võimsaim proovisõiduauto, edestades kahe kilovatiga testitud Taycanit. Päris M-sportmudeliga küll tegemist ei ole ning Mi5 tähiseta mudel Briti luureteenistusele pühendatud pole, kuid olenemata sellest on tegemist ühe väga emotsioonirikka ja võimsa elektrisedaaniga, mis alternatiivide seltsis suhteliselt hea hinnasildiga. Olenemata mudeli pea 2.4-tonnisest tühimassist on 442 kilovatiga i5 M60-ne kiirendus loomulikult ülimalt tugev ja jalustrabavalt järsk, mille tulemusel tõmme korralikult istmessekiskuv maanteekiirustest kõrgemalgi. Iseloomult on mootorite opereerimine elektriautodele omaselt muidugi väga lineaarne ja sujuv. Tõsi, kui keset rahulikku sõitu vajutada järsult kiirenduspedaal lõpuni, läheb mudelil üks märgatav murdosa sekundist enne reageerimist aega, kuid peale seda hetke on minek põhimõtteliselt ebatervislikult kiire, mille tulemusel on mudel oma M-tähist igati väärt. Ülima paigalseisust kiirendamise jaoks on i5 M60-l ka launch control programm, mis lisaks 3.8 sekundiga sajani kiirendamisele tõmbab emotsiooni võimendamiseks programmi aktiveerimise järel istmed kitsamaks ja turvavööd pingule. Samuti hakkab auto kohapeal värisema ning kõlaritest esitatakse kerivat tooni, mis piduripedaali vabanedes asendub justkui raketi stardi heliga. Suure, raske ja kiire mudeli puhul pole BMW aga õnneks unustanud tagasi paigalseisu toomise võimekust, mille jaoks i5-l korralikult jõulised pidurid – ees nelja- ja taga ühekolvilised, sest erinevalt kiirendamisest, annab pidurdades auto mass ikkagi tunda.
Kineetilise energia tagasi kogumiseks on i5-l kolm erinevat rekuperatsiooni tugevust, mille aga isegi võimsaim režiim ei võimalda ühepedaalisõitu. Küll aga on valikus ka adaptiivne rekuperatsioon, mis reguleerib senorite ja radarite info põhjal ise mootoripidurduse tugevust vastavalt liiklusele. Kogu lahenduse veidi tülikaks aspektiks on aga tõsiasi, et rekuperatsiooni tugevust saab reguleerida vaid multimeedia kaudu. Naturaalset mootoriheli elektriline i5 loomulikult ei tee, kuid selle lahtri täitmiseks on BMW koostöös suurhelilooja Hans Zimmeriga arendanud mudeli erinevatele sõiduki režiimidele sünteetilised mootori noodid, mis esialgu kõrvale võõrad, kuid pikapeale harjudes lisavad emotsiooni küll. Soovi korral saab aga helid täielikult välja lülitada. Veoskeemilt on i5 M60 oma kahe mootoriga loomulikult nelikveoline, kuid olenemata sellest, et mehaanilist ühendust veotelgede vahel pole, käitub mudel pigem justkui tagavedu eelistavalt ning seda ennekõike seetõttu, et tagumisel teljel ligi 50 kilovatti võimsam mootor. Selle tulemusel käitub mudel BMWlikult sportlikult ja elavalt ning kurvides on tunda, kuidas tagarattad erksamalt massi edasi suruvad. Üldiselt suudab mudel aga oma 820 njuutonmeetrit igati kontrollitult ja stabiilselt edasi liikumisse kanda.
i5-e adaptiivne õhkvedrustus on läbivalt väga osavalt ja meeldivalt summutav ning sõidurežiime vahetades muutub käitumine justkui selle poolest, et kui lühikese aja jooksul löök summutatakse. Mugavusrežiimis on sõit praktiliselt olenemata sõidukiirusest ja tee seisukorrast väga sujuv ja pehme, kuid sõit pole üldse häirivalt ujuv või ebamäärase tagasisidestamisega, ning sportrežiimis käitub vedrustus omajagu konkreetsema ja jäigemana, tänu millele sõiduki käitumisest sportlikult hästi aru saada, reisijaid väsitavalt põrutamata. Kerekaldumisi esineb tänu aktiivse vedrustuse osavale opereerimisele läbivalt vähe ning kurvides toetab mudeli reageerimist i5-e valikuline nelikpööramine, mis aitab mudelil kurvides oodatust järsemini sisse keerata. Loomulikult teda päris väikeste ja kergete sportautodega võrrelda ei saa ning ega need 2.4 tonni kurvis märkamata ei jää, kuid kõige koostööl püsib i5 kokkuvõttes oma suuruse ja massi kohta väga ettearvatavalt ja kontrollitavalt teel. Mudeli progressiivne roolimine sõltub küll veidi sõidurežiimidest, kuid on läbivalt pigem kerge ja igati täpne, tänu millele sobib ta nii tavaoludesse kui sportsõiduks.
Nähtavus on mudeli salongist igal suunal suhteliselt hea, kuid gabariitidest pika kere tõttu nina- ja tagaosa kaugused veidi raskesti määratavad. Viimase vastu aitab manööverdades aga 360-kraadine kaamerasüsteem, mille kaamerad ise kvaliteetsed, kuid tagumine kaamera lihtsasti määrduvas kohas. Kaamerate pilti saab jälgida ortofotolikus bird’s eye vaates ja 3D-vaates, kuid viimast saab veidral kombel ekraanil keerata vaid viipekäsklustega. Lisaks kaameratele toetab mudeli manööverdamist valikuline nelikpööramine, mille kuni 2.5 kraadi pööravad tagarattad langetavad i5-e pöörderaadiuse 11.9 meetrile. Päris Mercedes-Benzi tasemeni sooritus küll ei ulatu, kuid kokkuvõttes on see mudeli pikkuse kohta võrdlemisi tugev number. Müratase on salongis olenemata kergest rehvimürast väga madal.
i5-e juhiabiliste hulgas on suurepärase valgustavusega automaatsed maatriks-kaugtuled, veidi põrkav sõidurea hoidmine, mis aktiivselt sõidukit raja tsentris ei hoia, pimenurkade monitoorimine, adaptiivne püsikiirusehoidja kiiruspiirikuga, külgkokkupõrke ennetamine, automaatne hädapidurdamine, osav iseparkimine mälufunktsiooniga, parkimisandurid ja kvaliteetne 360-kraadine kaamerasüsteem. Iseparkimise mälufunktsiooni puhul on tegemist programmiga, millele on võimalik õpetada näiteks igapäevaselt esinev manööverdamise stsenaarium, mille järel oskab auto seda rada soovi korral väga täpselt taasesitada, manööverdades kasvõi tagurpidi väravapostide vahelt kahe auto vahel paiknevale parkimiskohale. Esimesel korral tuleb aga manööver autole ise ette näidata. Samuti oskab mudel alati parkimise järel viimased 200 meetrit mööda sama rada välja manööverdada.
Uus 5. seeria on BMW poolt üks igati tugev sooritus äriklassi sõidukite tihedas konkurentsis, mis olles saadaval kahes keretüübis ja laia jõuallikate valikuga, valmis vastu astuma kõiksugu väljakutsetele. Mudel seob arvestatava praktilisuse, ülima kaasaegsuse, luksuse, mugavuse ja meeldivad BMWlikud sõiduomadused igale teekonnale, mille tulemusel sobib ta nii pere- kui tööautoks ning nii asula- kui maanteedele, ka täiselektrilisena. Uhkeima M60 mudeli puhul on aga tegemist ühe korralikult sportliku sedaaniga, mis seob kõik eelnimetatud omadused jalustrabava jõudluse ja võimendatud emotsiooniga. Päris sportauto ta oma massi ja suuruse tõttu loomulikult pole, kuid väga sportlik auto siiski.
Uus 5. seeria on BMW poolt üks igati tugev sooritus äriklassi sõidukite tihedas konkurentsis, mis olles saadaval kahes keretüübis ja laia jõuallikate valikuga, valmis vastu astuma kõiksugu väljakutsetele. Mudel seob arvestatava praktilisuse, ülima kaasaegsuse, luksuse, mugavuse ja meeldivad BMWlikud sõiduomadused igale teekonnale, mille tulemusel sobib ta nii pere- kui tööautoks ning nii asula- kui maanteedele, ka täiselektrilisena. Uhkeima M60 mudeli puhul on aga tegemist ühe korralikult sportliku sedaaniga, mis seob kõik eelnimetatud omadused jalustrabava jõudluse ja võimendatud emotsiooniga. Päris sportauto ta oma massi ja suuruse tõttu loomulikult pole, kuid väga sportlik auto siiski.
Hind alates: 80 000 €
Testitud mudeli info:
129 000 €
Täiselektriline
442 kW
19.3 kWh/100km
Nelikvedu
Max 230 km/h
0 – 100 km/h: 3.8 sec